بهترین دکتر روانشناس تهران

بهترین دکتر روانشناس تهران و امکان دسترسی راحت و سریع به او، یکی از نیازهای ضروری ساکنان پایتخت به‌حساب می‌آید. مشکلات و مشغله‌های ذهنی امروزی و استرس و اضطراب ناشی از آن‌ها کم نیست.

بهترین دکتر روانشناس تهران و امکان دسترسی راحت و سریع به او، یکی از نیازهای ضروری ساکنان پایتخت به‌حساب می‌آید. مشکلات و مشغله‌های ذهنی امروزی و استرس و اضطراب ناشی از آن‌ها کم نیست. بنابراین ضرورت مشاوره با یک روانشناس متبحر مشهود است.

بهترین دکتر روانشناس تهران

همچنین باتوجه به بالاتر بودن احتمال افسردگی ساکنین شهرهای بزرگ در مقایسه با شهرستان‌ها و روستاها، وجود روانشناسانی برجسته، نیاز مهم شهرهایی همچون تهران خواهد بود. به همین منظور، در این مطلب ضمن معرفی بهترین دکتر روانشناس تهران به بیان نقش و اهمیت دریافت مشاوره روانشناسی و سایر اطلاعات لازم در این مورد، خواهیم پرداخت.

ضرورت مشورت با یک روانشناس خوب

همان‌طور که اشاره شد ماهیت زندگی‌ امروزی و وجود مشکلات متعددی که گریبان ‌گیر مردم شهرهای بزرگ و پرجمعیتی مانند تهران شده، درصد بروز مسائل روان‌شناختی را افزایش داده است. برخی اختلالات مزمن با تحت‌الشعاع قرار دادن زندگی افراد، موجب بروز مشکلاتی در روابط فردی، خانوادگی و حتی اجتماعی آن‌ها می شود. این مشکلات درنهایت به عدم رضایت فرد از زندگی منجر می‌گردد. درنتیجه شکل گیری بسیاری از مشکلات روانشناختی و جسمی دور از انتظار نخواهد بود.

در چنین شرایطی وجود یک روانشناس می‌تواند کمک مؤثری در رفع مشکلات و بازگرداندن سلامت روانی افراد باشد. بنابراین با استفاده از خدمات بهترین دکتر روانشناس تهران ضمن رفع مشکلاتی که شاید غیرقابل‌ حل به نظر می‌رسیدند، احساس رضایت از زندگی به فرد نیز باز خواهد گشت.

بهترین خدمات روانشناس در تهران

به‌ طورکلی یک دکتر روانشناس با بررسی تغییر احساسات و افکار بیمار، سعی در رفع مشکلات او دارد. بهبود روابط میان اعضای یک خانواده و یا ارتباط فرد با جامعه نیز از دیگر خدماتی است که توسط روانشناس، ارائه می‌شود. علاوه بر آن، کمک به فرد برای بازگشت به زندگی سالم و رهایی از افکار آزاردهنده نیز در شرح خدمات و وظایف یک روانشناس، آورده شده است. به ‌غیراز موارد نامبرده، از مراجعه افراد مختلف و نتایج جلسات می‌توان دریافت که از دانش یک روانشناس در ارائه خدمات زیر می توان استفاده کرد:

 • رفع اضطراب و استرس
 • کمک به ترک رفتارهای وسواس گونه
 • حل مشکلات و تعارضات زوجین
 • کمک به پذیرش برخی اتفاقات ناگهانی مانند مرگ عزیزان
 • کنترل و مدیریت خشم یا هیجان
 • درمان ترس و فوبیا
 • رفع مشکلات ریشه‌ای و اتفاقات گذشته
 • کاهش علائم افسردگی
 • درک ارزش و معانی حقیقی زندگی
 • بهبود نوسانات رفتاری و اخلاقی

مشکلات قابل ‌درمان با روانشناسی

در این بخش به بررسی شایع‌ترین مشکلات واختلالاتی خواهیم پرداخت که با مراجعه به بهترین دکتر روانشناس تهران، قابل رفع می‌باشند:

درمان استرس

یکی از مشکلات ناشی از فشارهای روحی که متأسفانه در جامعه ما نیز بسیار شایع است، استرس و اختلال اضطرابی مزمن می‌باشد. به‌طور حتم درمان این اختلال بدون کمک و راهنمایی یک مشاور یا دکتر روانشناس، بسیار دشوار خواهد بود.

درمان فوبیا

فوبیا، هراسی بیمارگونه و شدید است که اغلب به دلیل ترس بیمار از یک اتفاق و یا مکان، ایجاد می‌شود. در صورت عدم توجه به درمان به‌موقع این نوع اختلال، امکان حملات شدید اضطرابی و مشکلات ناشی از آن بسیار است.

بهترین دکتر روانشناس و درمان افسردگی

درمان افسردگی

نوع دیگری از اختلالات شایع به ‌ویژه در میان جوانان، افسردگی است. برای رهایی و درمان افسردگی، مراجعه به بهترین دکتر روانشناس تهران ضروری خواهد بود. البته تصور برخی افراد بر آن است که این اختلال به‌صورت مقطعی و به ‌مرورزمان، به‌خودی ‌خود برطرف می‌شود. اگرچه در برخی از بیماران، این مسئله صدق می‌کند اما شدت افسردگی در عده‌ای دیگر و عدم توجه به درمان آن، ممکن است بیمار را تا مرز خودکشی نیز پیش ببرد. معمولاً روانشناس برای درمان افسردگی از درمان شناختی رفتاری و تجویز دارو استفاده می‌کند.

مشکلات خانوادگی

مشکلات میان زن و شوهر و یا اختلافات میان آن‌ها و فرزندانشان، از متداول‌ترین دلایل مراجعه به دکتر روانشناس به‌ ویژه در شهرهای بزرگ است. این موارد با ارائه راهکارهای مناسب به‌ راحتی قابل ‌رفع می‌باشند.

اختلال شخصیت

این مشکل شامل مجموعه‌ای از اختلالات روان‌شناختی مزمن و متفاوت است که می‌تواند شامل اختلال چند شخصیتی، مرزی، خودشیفتگی و یا بسیاری دیگر از رفتارهای غیرمعقول و انعطاف‌ناپذیر در شخصیت افراد باشد. ارائه مشاوره‌های روان‌درمانی از جانب دکتر روانشناس، راه‌حل رفع چنین مشکلاتی خواهد بود.

درمان وسواس

یکی از مشکلات آزاردهنده‌ روانی که عده زیادی نیز با  آن مواجه هستند اختلال یا بروز رفتارهایی وسواس گونه است. این نوع اختلال یک بیماری بالقوه بوده که در اثر قرارگرفتن فرد در یک سیکل مداوم و تکراری، قوت پیدا می‌کند. درمان وسواس و کنترل چنین رفتارهایی تنها با مشاوره و درمان‌های رفتاری از جانب یک روانشناس کارآزموده و قابل، امکان‌پذیر خواهد بود.

درمان اعتیاد

یکی از مشکلات شایع که خانواده‌های بسیاری را درگیر عواقب جبران‌ناپذیر آن ساخته، اعتیاد است. وجود چنین مشکلی در اغلب خانواده‌ها، از دلایل مراجعه به بهترین دکتر روانشناس تهران به شمار می‌رود. با دریافت مشاوره و کسب راهنمایی از یک روانشناس، می‌توانید این افراد را به مسیر زندگی سالم، هدایت کنید.

ویژگی‌های بهترین دکتر روانشناس تهران

تا اینجا به شرح وظایف و خدمات یک دکتر روانشناس حرفه‌ای پرداختیم. اما بد نیست با ویژگی‌های متخصصین این حوزه نیز آشنایی کافی و لازم را داشته باشید. در این صورت بهتر می‌توانید در شهر بزرگی مانند تهران، بهترین دکتر روانشناس را با بهترین ویژگی‌ها پیدا کنید.

 1. توانایی گفتار و نوشتار: یک روانشناس خوب بایستی از انواع مهارت‌های ارتباطی لازم برای تعامل و تماس با مراجعین خود بهره‌مند باشد.
 2. برخوردار از حس همدردی: ابراز همدردی، نخستین راه ارتباطی دکتر روانشناس با بیمار است. در این صورت بیمار، احساس آرامش و امنیت بیشتری در حضور روانشناس خواهد داشت.
 3. مدیریت هیجان و اضطراب: نحوه برخورد با بیمارانی که دچار حملات اضطرابی شدید هستند، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین دکتر روانشناس تهران و یا هر شهر دیگری است. درواقع متخصص روانشناس باید بتواند وضعیت هیجانی به وجود آمده برای بیمار را کنترل و مدیریت کند.
 4. رعایت ضوابط اخلاقی: حفظ اسرار بیمار و رعایت نکات و موارد اخلاقی، تأثیر زیادی بر مراجعین خواهد داشت و از ضروری‌ترین ویژگی‌های یک دکتر روانشناس به‌حساب می‌آید.
 5. برخوردار از ارتباطات خوب و مؤثر: توانایی برقراری ارتباط با تیپ‌های مختلف شخصیتی، امتیاز مثبت روانشناسان موفق و زبده محسوب می‌شود.
 6. صبور و حوصله: صبر از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین ویژگی‌های یک روانشناس به شمار می‌رود. در این‌صورت می‌تواند ساعت‌های طولانی پای صحبت و درد و دل مراجعین خود بنشیند.
 7. معتمد و مطمئن: ایجاد حس اعتماد در بیمار نیز به‌عنوان یکی از ویژگی‌های بسیار مهم روانشناس شناخته می‌شود. به‌این‌ترتیب، بیمار می‌تواند مشکلات خود را با او در میان بگذارند.

مدرک و رشته تحصیلی روانشناس در تهران

از نکات بسیار مهم برای یافتن بهترین دکتر روانشناس تهران اطلاع از سوابق و مدارک تحصیلی او است. اساسأ هر روانشناس جهت کسب مجوز مشاوره و درمان، بایستی دارای مدارک تحصیلی لازم در رشته روانشناسی باشد. دانشجویان این رشته با اتمام دوره کارشناسی و پس از کسب مجوزهای لازم، می‌توانند به‌عنوان کارآموز این رشته در مراکز مشاوره و درمان، به کسب تجربه بپردازند. اما متخصصین روانشناس تنها در صورتی قادر خواهند بود به درمان بیماران و ارائه خدمات مشاوره بپردازند که موفق به اخذ مدرک دکتری شده باشند. روانشناسانی با مدرک تحصیلی ارشد نیز تنها به ‌صورت همکاری و تحت نظارت یک دکتر روانشناس، قادر به فعالیت در این زمینه خواهند بود. بنابراین از نکات بسیار مهم برای انتخاب بهترین دکتر روانشناس تهران اطلاع از مدرک و رشته تحصیلی او است.

دستیابی به بهترین دکتر روانشناس تهران

بهترین زمان برای مراجعه به روانشناس

معمولاً همه افراد در مقاطعی خاص از زندگی خود، نیازمند وجود یک راهنمای دلسوز برای نشان دادن مسیر درست هستند. مسائلی از قبیل؛ ازدواج و روابط عاطفی، مشکلات کاری، مرگ نزدیکان، استرس، نگرانی، افسردگی، اعتیاد و… منجر به بروز واکنش‌هایی می‌شود که لزوم همفکری با یک متخصص روانشناس را بیشتر می‌کند.

افراد معمولاً در شرایط زیر به دنبال یافتن بهترین دکتر روانشناس تهران هستند:

 • احساس غم و پریشانی ناشی از مشکلات زندگی به ‌رغم تلاش برای رفع آن‌ها
 • سختی در انجام امور روزمره و عدم تمرکز در حین کار.
 • نگرانی و استرس بیش‌ازاندازه و ترس از وقوع اتفاقات ناخوشایند
 • احتمال آسیب رساندن به خود یا دیگران. مثلاً نگرانی از اقدامات بعد از عصبانیت و پرخاشگری شدید پس از مصرف مواد مخدر یا الکل

نحوه انتخاب بهترین دکتر روانشناس تهران

یافتن یک روانشناس خوب و مورد اعتماد، از دغدغه‌های مهم افرادی محسوب می‌شود که قصد استفاده از مشاوره و خدمات درمانی آنها را دارند. به همین دلیل با کمک روش‌های زیر می‌توانید دکتر روانشناس موردنظر خود را انتخاب کنید:

کلینیک ‌های روانشناسی

ساده‌ترین راه برای بهره‌مندی از خدمات مشاور روانشناس، مراجعه به کلینیک‌های روانشناسی سطح تهران است. البته توجه داشته باشید پیش از مراجعه، از اعتبار کلینیک و تجربه متخصصین فعال در آن، اطمینان حاصل کنید.

تجربه سایر مراجعین

پرس‌وجو از بیمارانی که سابقه دریافت مشاوره از یک متخصص یا کلینیک روانشناسی را دارند، نیز در این راه بسیار مؤثر خواهد بود.

وب ‌سایت‌های تخصصی روانشناسی

مراجعه به وب‌سایت‌های تخصصی روانشناسی به پیداکردن یک دکتر روانشناس کمک زیادی می‌کند. همچنین امکان اطلاع از سوابق تحصیلی و کاری او را نیز فراهم می‌سازد.

جمع‌بندی

در این مطلب تلاش شد در کنار بیان ویژگی‌ها، خدمات و وظایف بهترین دکتر روانشناس تهران، اطلاعاتی دیگری را در رابطه با زمان مراجعه به روانشناس و مشکلاتی که از طریق مراجعه به یک روانشناس خوب و مطمئن قابل‌ رفع هستند نیز اشاره‌ کنیم.

امیدواریم با مطالعه این مطلب، توانسته باشیم پاسخی به سؤالات شما در مورد انتخاب بهترین دکتر روانشناس تهران داده باشیم.