جوانان ایران هم حریف روسیه نشدند

تیم ملی والیبال ایران در دومین دیدار خود در لیگ ملت‌های ۲۰۲۱ به مصاف تیم روسیه رفت.

تیم ملی والیبال ایران در بازی دوم خود در لیگ ملت‌های ۲۰۲۱ از ساعت ۱۴:۳۰ امروز شنبه به مصاف روسیه رفت.

آلکنو در این بازی از ترکیبی کاملا متفاوت با بازی روز نخست استفاده کرد و برای شروع بازی، محمد وادی، صابر کاظمی، امیرحسین اسفندیار، میثم صالحی، علی شفیعی، مسعود غلامی و آرمان صالحی (لیبرو) را به زمین فرستاد.

بازی در ست نخست با حملات سنگین و سرویس‌های کم‌نقص بازیکنان تنومند روسی و از طرف دیگر، اشتباهات بازیکنان ایران آغاز شد. این برای نخستین بار بود که ولادیمیر آلکنو، سرمربی روس تیم ملی ایران مقابل هموطنانش در یک رقابت ملی به میدان می‌رفت. بازیکنان ایران در این ست حرفی برای گفتن نداشتند و با نتیجه ۲۵ بر ۱۷ شکست خوردند.

تیم ایران در پایان ست نخست ۸ امتیاز از اسپک، یک امتیاز مستقیم از دفاع روی تور و ۶ امتیاز از اشتباهات حریف کسب کرد. روس‌ها نیز ۱۱ امتیاز از اسپک، ۲ امتیاز مستقیم از دفاع، یک پوئن سرویس‌ و ۹ امتیاز از اشتباهات ایران به دست آوردند.

ست دوم برای ایران، کاملا متفاوت آغاز شد. آلکنو با شناخت کامل از تیم سابقش و با علم به اینکه تیمش در غیاب سعید معروف و محمدرضا حضرت‌پور، شاید شانس زیادی برای پیروزی مقابل روسیه نداشته باشد از یک ترکیب جوان و کم‌تجربه استفاده کرد تا عملا ضرر نکرده باشد. هیچ کارشناسی از باخت یک تیم جوان مقابل یک ابرقدرت سنتی جهان، ایراد نمی‌گیرد. با این حال، حملات و سرویس‌های بازیکنان ایران در ست دوم، بهبود محسوسی داشت. سرویس‌های بهتر، قدرت حمله روس‌ها را کاهش داد و باعث برتری امتیازی ایران در طول بازی شد. ثبت امتیاز ۲۳ بر ۲۰ به سود ایران، باعث شد تا توماس ساملوو، سرمربی فنلاندی تیم ملی روسیه، تقاضای وقت استراحت کند. تیم ایران در ست دوم ۲۵ بر ۲۰ برنده شد.

تیم ایران در پایان ست دوم ۲۱ امتیاز از اسپک، یک امتیاز مستقیم از دفاع روی تور، ۳ پوئن سرویس و ۱۵ امتیاز از اشتباهات حریف کسب کرد. روس‌ها نیز ۲۶ امتیاز از اسپک، ۲ امتیاز مستقیم از دفاع، ۳ پوئن سرویس‌ و ۱۴ امتیاز از اشتباهات ایران به دست آوردند.

استرس بازیکنان کم‌تجربه ایران در غیاب بزرگان تیم ملی از ست سوم تا حد زیادی از بین رفت و قدرت اسپک‌های مهاجمان و تلاش برای توپگیری در هر امتیاز، شاهدی بر این قضیه بود.  با این حال،  ماکسیم میخایلوف و ایگور کلیوکا در این ست، مهار ناپذیر نشان دادند. بازیکنان ایران تا امتیاز ۲۰ با روس‌ها پا به پا پیش آمدند ولی امتیازات حساس پایانی تنها سهم روسیه بود و این تیم ۲۵ بر ۲۰ برنده شد.

تیم ایران در پایان ست سوم ۳۶ امتیاز از اسپک، ۲ امتیاز مستقیم از دفاع روی تور، ۳ پوئن سرویس و ۲۱ امتیاز از اشتباهات حریف کسب کرد. روس‌ها نیز ۳۹ امتیاز از اسپک، ۶ امتیاز مستقیم از دفاع، ۴ پوئن سرویس‌ و ۱۹ امتیاز از اشتباهات ایران به دست آوردند.

بازیکنان ایران در ست چهارم به این نتیجه رسیدند که از پس روسیه بر نمی‌آیند و نمی‌توانند برنده شوند. اشتباهات مکرر و حملات غیرموثر، برتری مطلق را به روسیه داد. روسیه در ست چهارم ۲۵ بر ۱۷ و در مجموع ۳ بر یک برنده شد.