حمله سایبری به وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا تقریبا دو هفته پیش هدف حمله سایبری قرار گرفت و فرماندهی سایبری این وزارتخانه آن را یک "نفوذ جدی احتمالی" توصیف کرده است.

ایسنا نوشت: وزارت خارجه آمریکا تقریبا دو هفته پیش هدف حمله سایبری قرار گرفت و فرماندهی سایبری این وزارتخانه آن را یک “نفوذ جدی احتمالی” توصیف کرده است.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یکی از خبرنگاران شبکه خبری فاکس نیوز در بازتوئیتی از قول سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش کرد: این وزارتخانه مسئولیت حفاظت از اطلاعات خود را جدی می‌گیرد و به طور مستمر برای اطمینان از حفاظت اطلاعات اقدام می‌کند. به دلایل امنیتی، ما در حال حاضر در موقعیتی نیستیم که درباره ماهیت یا محدوده هرگونه ادعای امنیت سایبری گفتگو کنیم.

هنوز مشخص نیست که چه زمانی این حمله سایبری کشف شده اما گمان می‌رود این حمله دو هفته پیش رخ داده باشد.

یک منبع مطلع نیز به فاکس نیوز گفت که ماموریت در جریان وزارتخانه برای تخلیه آمریکایی‌ها از افغانستان و افغان‌های یاری‌رسان به آمریکایی‌ها در جریان ۲۰ سال جنگ در این کشور تحت تاثیر این حمله سایبری قرار نگرفته است.

یک منبع مطلع دیگر نیز به این شبکه خبری گفت، این حمله سایبری بر تخلیه اتباع آمریکایی از افغانستان تاثیری نداشته است.

آمریکا در سالهای اخیر هدف حملات سایبری متعددی قرار گرفته و آژانس‌ها و فعالیت‌های تجاری این کشور هدف قرار گرفته‌اند. دولت واشنگتن مقصر این حملات را چین و روسیه می‌داند اگرچه اثباتی برای ادعای مطرح شده وجود ندارد.

در آوریل ۲۰۲۱، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا یکسری اقدامات تلافی‌جویانه علیه روسیه بابت دخالت ادعایی در انتخابات ریاست جمهوری و حملات سایبری مخرب از جمله حمله سایبری ۲۰۲۰ علیه کمپانی “سولار ویندز” وضع کرد. روسیه نیز بارها این اتهامات را رد کرده است و گفته شواهدی در این باره وجود ندارد.