خبرهای خوب درباره جنگنده ها و پهپهادهای جدید ایرانی

امیر سرتیپ خواجه فرد گفت: به روزرسانی جنگنده ها و تولید جنگنده های بومی و پهپادهای پهن پیکر و پیشرفته را دنبال می کنیم تا نیاز کشور در این عرصه را تأمین کنیم.

به گزارش وزارت دفاع، امیر خواجه فرد رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در گفتگوی ویژه خبری در خصوص ارتقاء ناوگان هوایی نیروی هوایی ارتش گفت: امروز پرنده‌های نیروی هوایی با توجه به تجهیزات و بمب های دور ایستا، کارکرد متفاوتی نسبت به گذشته دارند و در کنار پهپادها، ترکیب عملیاتی داریم و به صورت مشترک عملیات انجام می دهند.

وی ادامه داد: ما با توانمندی های داخلی به این قدرت رسیده ایم و وقتی این ناوگان وارد یک شبکه دفاعی ترکیب می شود، قدرت ایجاد می کند. راهبرد ما این است که در عرصه دریا، هوا و زمین جنگ شبکه محور را مدیریت کنیم، همچنین بحث به روزرسانی جنگنده ها و تولید جنگنده های بومی و پهپادهای پهن پیکر و پیشرفته را دنبال می کنیم تا نیاز کشور در این عرصه را تأمین کنیم.

رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با اشاره به تولید جت آموزشی در وزارت دفاع گفت: جت آموزشی یاسین، یک پلت فرم داخلی است که نیاز کشور را در عرصه آموزش می تواند تأمین کند و در حال تولید فروند دوم آن هستیم که امسال رونمایی خواهد شد و برنامه خوبی را برای ایجاد خط تولید آن داریم.

امیر خواجه فرد گفت: ما سال گذشته چند فروند جنگنده کوثر را تحویل نیروی هوایی ارتش دادیم و سه فروند دیگر هم در آینده نزدیک تحویل خواهد شد؛ البته تمرکز ما بر روی ارتقای تجهیزات دور ایستا و جنگ الکترونیک است تا بتوانیم قابلیت های بسیاری به این جنگنده اضافه کنیم.

امیر خواجه فرد با اشاره به پیشرفت های حوزه پهپادی گفت: خوشبختانه در این عرصه به پیشرفت های خوبی رسیده ایم و همه نیروهای مسلح از نیروی دریایی گرفته تا نیروی زمینی، پدافند هوایی، ارتش و سپاه از این پرنده ها استفاده می کنند.

وی با اشاره به پیشرفت های کشور در حوزه ساخت پهپاد ادامه داد: در تولید زیر سامانه ها کنترل پرواز، موتور و سامانه های دیگر به خودکفایی رسیده ایم. همچنین توانسته ایم این پهپادها را به انواع بمب های هوشمند و سلاح های به روز تجهیز کنیم.

وی ادامه داد: در ساخت ریزپرنده ها نیز به دستاوردهای قابل توجهی دست یافته ایم. در عرصه تولید پهپاد های پهن پیکر پرنده‌های مختلفی ساخته ایم و پهپاد فطرس که یک پهپاد پهن پیکر است از قابلیت های بسیاری برخوردار است.