خطیب‌زاده:نباید در مورد مذاکرات وین و روند آن تعجیل کرد/ آنهایی که در خانه‌های شیشه‌ای نشستند،مراقب باشند

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به برگزاری دور پنجم مذاکرات وین گفت: این مذاکرات از هفته گذشته آغاز شده است. همچنان هم ادامه دارد و در سطح کارشناسی پی‌گیری می‌شود.

سعید خطیب زاده در نشست خبری این هفته خود با بیان این که نباید در مورد مذاکرات وین  و روند آن تعجیل کرد گفت : ما این مذاکرات را با دقت و وسواسی که لازم است پی‌گیری می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: مذاکرات وین در هر سه کارگروه پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است ولی موضوعات کلیدی باقی مانده است.

وی در بخش دیگری از این نشست همچنین گزارشی از سفر اخیر ظریف به آذربایجان و ارمنستان ارائه داد و گفت : وزیر کشور تاجیکستان امروز در سفر به تهران بامقامات کشورمان دیدار و رایزنی می‌کند .

مشروح گفتگو را به نقل از ایرنا می‌خوانیم:

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه گفت و گوهای وین را با وسواس ادامه می‌دهیم، گفت: در مذاکرات وین در هر سه کارگروه پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است ولی موضوعات کلیدی باقی مانده است.

«سعید خطیب‌زاده» صبح امروز در نشست خبری صبح امروز خود با اصحاب رسانه، ضمن تسلیت سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی، به تحولات سیاست خارجی در یک هفته اخیر اشاره کرد و گفت: آغاز دور پنجم گفت‌گوهای ایران و اعضای برجام را در این هفته داشتیم که در سطح کارشناسی پیگیری می‌شود. همچنین سفر محمدجواد ظریف به جمهوری آذربایجان و ارمنستان را داشتیم. ضمن اینکه نخستین دور گفت‌گوهای حقوق بشری ایران و نیوزلند هم این هفته برگزار شد.

وی با اشاره به ارسال محموله اهدایی ۳۰۰ دستگاه اکسیژن‌ساز به هند و بازگشت دانشجویان ایرانی از این کشور اظهار داشت: علاوه بر این روز شنبه سفر وزیر دارایی عراق را به ایران داشتیم که با همتایان خود دیدار کردند. همچنین دیروز سفر معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان را داشتیم. امروز هم میزبان وزیر کشور تاجیکستان خواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اولیانوف مبنی بر عدم تصمیم‌گیری برای آغاز دور ششم مذاکرات در وین تصریح کرد: من موضع ایران را در هفته‌های متوالی عرض کردم که با وسواس گفت‌وگوهای وین را ادامه می‌دهیم. هر دور قابلیت دور پایانی بودن را دارد و اساسا نباید تعجیل کنیم. مذاکرات در وین پیشرفت‌های خوب و قابل توجهی در هر سه کارگروه داشته، ولی موضوعات کلیدی باقی‌مانده است. این موضوعات هم باید با دقت صورت بگیرد.

تهران بیشترین ارتباطات را با باکو و ایروان دارد 

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره دستاوردهای سفر ظریف به باکو و ایروان خاطرنشان کرد: تحولات در مرزهای ایران و منطقه قفقاز از اهمیت زیادی برای جمهوری اسلامی برخوردار است و تمرکز این سفر هم بر پیگیری روند صلح بود.

وی ادامه داد: ایران همواره بیشترین ارتباط را به این پایتخت‌ها داشته و در سفر وزیر امور خارجه جزئیات تحولات مورد بحث قرار گرفته و همچنین مصوبات دوجانبه پیگیری شده است.

این دیپلمات ارشد درباره سفر معاون نخست‌وزیرعراق به ایران و علت عدم امضای تفاهم‌نامه ابراز داشت: این سفر متمرکز بر اسناد بالادستی بود. درخصوص ارتقای روابط دوجانبه و تسویه بدهی عراق به ایران مورد توجه قرار گرفت و اطمینان داده شد اگر عراق اقدامات مناسبت را در خصوص تعدیل بدهی انجام دهد، در ادامه مسیر مشکلی نخواهد بود. این سفر همچنین در ادامه سفر معاون اقتصادی وزیر امور خارجه به عراق صورت گرفته بود.

نامی جز نسل‌کشی برای تراژدی انسانی در تاریخ کانادا نمی‌توان گذاشت 

خطیب‌زاده درباره خبر انتقال ١٢۶ میلیون دلار از عراق به کواکس برای خرید واکسن بیان کرد: میزان بدهی عراق به ایران مشخص است و توافقاتی برای تسویه بدهی صورت گرفته که این مسئله هم مورد بررسی قرار گرفته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره خبر پیدا شدن گور دسته جمعی کودکان بومی در کانادا یادآور شد: یک تراژدی بزرگ انسانی در تاریخ کانادا قرار دارد که نامی جز نسل‌کشی برای آن نمی‌توان گذاشت. جای تأسف است کشوری که خود را پشت نقاب بشردوستانه پنهان می‌کند، چنین فجایعی را در تاریخ خود دارد. مسئله بومیان همچنان جزو موارد مهم در تاریخ کانادا است و من با جامعه بومیان کانادا ابراز همدردی می‌کنم.

به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی، دولت کانادا باید همیشه به یاد داشته باشد که هر زمان خواست ژست بشردوستانه بگیرد، اول این موارد را در کشور خودش پیاده کند.

آمریکا نفتی از ایران خریداری نکرده است 

وی درباره خبر رویترز مبنی بر خرید یک میلیون بشکه نفت ایران از سوی آمریکا عنوان کرد: جزییاتی ندارم، از زمان بیل کلینتون، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا به خاطر قوانینی که گذاشتند، نفتی از ایران خریداری نشده است. شاید منظورشان موضوع دیگری باشد که الان جزییاتش ندارم و اظهارنظر خاصی نمی‌توانم بکنم.

خبرنگاری درباره بازداشت یک گردشگر فرانسوی در ایران سوال کرد که سخنگوی دستگاه دیپلماسی پاسخ داد: من اطلاعی از جزئیات ندارم.

وی درباره برخی خبرها مبنی بر تلاش غرب برای طولانی کردن روند مذاکرات وین گفت: هیچ بن‌بستی در مذاکرات وین وجود ندارد و به بررسی مسائل کلیدی رسیده‌ایم. نه عجله‌ای برای توافق داریم و نه اجازه می‌دهیم مذاکرات دچار فرسایش شود. اگر گفت‌وگوها نیاز به تصمیماتی در تهران باشد، قطعا این موارد در پایتخت مطرح خواهد شد. آمریکا یک بار برای همیشه تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد میراث دولت قبلی را ادامه دهد یا خیر.

در حال رایزنی با عربستان درباره اعزام زائران به حج هستیم 

خطیب‌زاده درباره آخرین تحولات مربوط به گفت‌وگوهای ایران و عربستان اظهار داشت: هیچ‌گاه مرسوم نیست جزئیات مذاکرات پیش از حصول توافق در رسانه‌ها مطرح شود. گفت‌وگوها در فضای سازنده‌ای در حال پیشرفت است و امیدواریم که بتوانیم به نتیجه سازنده‌ای برسیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای اعزام زائران به حج امسال وجود دارد، تصریح کرد: در حال رایزنی در این موضوع هستیم و باید ببینیم نتیجه چه خواهد بود.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پذیرفته تحریم‌های ترامپ را بردارد، خاطرنشان کرد: موضع ایران این است که همه تحریم‌هایی که ترامپ علیه ایران اعمال کرده است، با هدف محروم کردن مردم ایران از مواهب برجام صورت گرفته و هدفمند هستند. ما نظرمان را قاطع و روشن بیان کرده‌ایم و در موضوعات کلیدی باید تصمیمات مهمی گرفته شود. ما براساس همان دستورالعملی که از روز اول داشتیم، مسیر را ادامه می‌دهیم.

هشدار می‌دهم هیچ کسی اشتباه محاسباتی نکند

خطیب‌زاده درباره خبر منتشر شده مبنی بر اینکه دو ناو ایرانی به مقصد ونزوئلا در حال حرکت هستند و تهدیدهای آمریکا در این خصوص ابراز داشت: ایران همواره در آب‌های بین‌المللی حضور دارد و این حق را براساس حقوق بین‌الملل دارد و می‌تواند در آب‌های بین‌المللی حضور داشته باشد. هیچ کشوری نمی‌تواند به این حق تعدی کند.

وی اضافه کرد: هشدار می‌دهم که هیچ کسی اشتباه محاسباتی نکند. آنهایی که در خانه‌های شیشه‌ای نشستند، مراقب باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تمهدیات وزارت امور خارجه برای برگزاری انتخابات در خارج از کشور ابراز داشت: وزارت امور خارجه ستادی در داخل وزارتخانه دارد که معاون کنسولی مسئولیت این ستاد را برعهده دارد. مسئولیت برگزاری انتخابات در خارج از کشور با وزارت امور خارجه است. دیروز هم نشستی در این خصوص در وزارت خارجه برگزار شد. سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها دستورالعمل‌های لازم را گرفته‌اند.

گفت‌وگوهای وین هیچ ارتباطی به مسائلی از جمله زندانیان ندارد 

خطیب‌زاده درباره آخرین وضعیت گفت‌وگوها برای تبادل زندانی با آمریکایی‌ها و تکذیب آن بیان کرد: آنچه تکذیب می‌شود این است که گفت‌وگوهای وین هیچ ارتباطی به مسائلی از جمله زندانیان ندارد. برای جمهوری اسلامی آزادی اتباعی که به گروگان گرفته شده‌ و به ناحق و به بهانه‌های واهی در زندان‌های آمریکا هستند، اولویت است.

به گفته این دیپلمات ارشد، اگر آمریکا این موضوع انسانی را تسهیل کند، فضای بهتری برای گفت‌وگوها در وین ایجاد می‌کند. اگر شرایط فراهم شود ما ذره‌ای تردید نخواهیم کرد که اتباع خود را نجات دهیم.

وی همچنین درباره کشتی آزاد شده ایرانی توسط اندونزی یادآور شد: درباره کشتی توقیف شده ایران، بارها سفیر اندونزی در ایران به وزارت امور خارجه فراخوانده شد. در سفر وزیر امور خارجه به این کشور که همراه با پیام رئیس‌جمهور درخصوص ارتقای روابط دوجانبه بود،  در این زمینه هم گفت‌وگوهایی شد و شرایط و ابعاد آن مورد تبادل نظر دو طرف قرار گرفت.

۹۹ درصد سند راهبردی همکاری‌های ایران و افغانستان آماده شده است 

به گفته خطیب‌زاده، البته دادگاه هم عمده اتهامات کشتی را وارد ندانست و بخشی را هم که پذیرفت، بخشی بود که دادگاه صالحه اندونزی نشان داد در بستر قضایی بی طرفانه این موضوع حل و فصل شده است. همه بدانند که ایران در خصوص دریانوردی و حقوق بین‌الملل بسیار دقیق است و این دقت و وسواس را در خصوص دوستانمان بیشتر داشتیم.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص سفر معاون وزیر امور خارجه به کابل و آخرین تحولات سند جامع دو کشور عنوان کرد: آینده، صلح و ثبات در افغانستان تمرکز اصلی ما بوده است. ۹۹ درصد سند راهبردی همکاری‌های دو کشور مدت‌ها است که آماده شده و فقط یکی، دو موضوع است که دولت افغانستان تصمیم خود را اعلام نکرده است. ضمن اینکه سندهای راهبردی، سندهای این دولت و آن دولت نیستند.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره انتخابات پیش رو در عراق و دستگیری یکی از سران الحشدالشعبی گفت: روابط ایران و عراق تاریخی و پر از ابعاد روشن و چند لایه است. ما همواره همه را در داخل عراق دعوت کردیم که در چارچوب سازوکارهای عراقی به حل و فصل اختلافات خودشان بپردازند.

لیست بلندبالایی از اقدامات مخرب آمریکا و متحدانش در منطقه وجود دارد

خطیب‌زده ادامه داد: قطعا درباره موضوعاتی که در داخل عراق است، اظهارنظر خاصی نمی‌کنیم و همیشه از همه توان خود استفاده کردیم که عراق هر روز بیش از پیش در حال ثبات، امنیت و آرامش قرار داشته باشد.

وی درباره اظهارات اخیر وزیر خزانه‌داری آمریکا اظهار داشت: اینکه آمریکا و مقاماتش چه عنوان می‌کنند به خودشان مربوط است، ولی ما از حقوق ملت ایران کوتاه نخواهیم آمد. برجام نه بیشتر و نه کمتر باید عینا اجرا شود. درباره برجام جدید هم هیچ وقت گفت‌وگویی نبوده است و مذاکره جدیدی با آمریکا نداشتیم.

این دیپلمات ارشد درباره اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا درباره تلاش این کشور برای تقویت و طولانی‌تر شدن برجام تصریح کرد: مقامات آمریکایی به جای اینکه سعی کنند دشمن قسم خورده برجام را راضی کنند، بهتر است به تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام برگردند. تنها انتخاب و راه‌حلی که بر روی میز وجود دارد، برجامی است که در سال ۲۰۱۵ امضا شده است و این بهترین چیزی است که دولت فعلی آمریکا می‌تواند به آن فکر کند.

خطیب‌زاده افزود: اگر قرار باشد موضوعات دیگری حتی درباره آن فکر هم شود، لیست بلندبالایی از اقدامات مخرب آمریکا و متحدانش در منطقه وجود دارد که اگر آمریکا آماده است درباره آنها گفت‌وگو کند، قطعا لیست اقداماتش فراوان است.