خودرو سرمایه است یا وسیله حمل و نقل

افزایش روز افزون قیمت خودرو ها چه از نوع داخلی و چه وارداتی در طی سالهای اخیر، مالکان خودرو ها را سردرگم کرده است که از اتومبیل خود به عنوان وسیله ای برای جابجایی و حمل و نقل استفاده کنند یا اینکه باید از آن به عنوان یک پس انداز و سرمایه استفاده کنند.

افزایش روز افزون قیمت خودرو ها چه از نوع داخلی و چه وارداتی در طی سالهای اخیر، مالکان خودرو ها را سردرگم کرده است که از اتومبیل خود به عنوان وسیله ای برای جابجایی و حمل و نقل استفاده کنند یا اینکه باید از آن به عنوان یک پس انداز و سرمایه استفاده کنند. اگر به عنوان وسیله نقلیه از آن استفاده شود هزینه های نگهداری و مصرفی بالایی خواهد داشت و همچنین این استهلاک باعث افت ارزش خودرو هم خواهد شد. اگر هم به عنوان سرمایه استفاده شود عملاً هزینه های نگهداری مثل هزینه پارکینگ یا هزینه بیمه شخص ثالث و همچنین عوارض شهرداری و معاینه فنی و … را به صورت مستمر برای مالک به همراه دارد. همانطور که پیداست، این سردرگمی با این استدلال ها بیشتر مبهم و سخت خواهد بود.

راهکار چیست؟

باید مالک یک خودرو بالاخره تصمیم خود را بگیرد که با چه دیدگاهی و با چه جنس از پولی به اتومبیل خود نگاه می کند؟ اگر خودرو را به عنوان سرمایه نگاه می کند بنابراین دیگر وسیله ای برای حمل و نقل نخواهد بود. چه بسیار افرادی که در سالهای گذشته چندین خودرو برای خود خریداری کرده اند و فقط از یکی از آن ها به عنوان رفت و آمد استفاده کرده و بقیه را در پارکینگ به عنوان سرمایه گذاری نگهداری کرده اند. بنابراین جنس پول اینجا سرمایه گذاری است. همانطور که شما به سکه طلا و حساب بانکی و سهام خود در بورس نگاه مصرفی ندارید، قاعدتاً اینجا هم به خودرو ای که به عنوان سرمایه گذاری نگهداری می کنید نباید نگاه مصرفی داشته باشید. بنابراین با خیال راحت خودرو خود را نگهداری می کنید و برای رفت و آمد اصلاً به آن توجه نخواهید کرد.

در صورتی که نگاه شما مصرفی است و قصد دارید که اتومبیل خود را برای مصرف حفظ کنید، قاعدتاً متحمل هزینه هایی خواهید شد. مثل هزینه های مصرفی، بنزین، سرویس های دوره ای و همچنین عوارض های پارک و آزادراه. اما واضح است که نباید با هر بار استفاده به این فکر کنید که با سرمایه خود را سوار شده اید و استرس و نگرانی از دست دادن آن را داشته باشید. چرا که این نوع نگاه، عوارض فرسایشی روی روحیه شما خواهد داشت.

بیمه بدنه برای رهایی از نگرانی

در هر دو حالتی که در بالا مورد بررسی قرار گرفت، خطراتی برای خودرو شما وجود خواهد داشت. اگر به عنوان سرمایه فقط از آن در پارکینگ نگهداری کنید، خطر سرقت، زلزله و آتش سوزی همواره آن را تهدید می کند. اگر هم از آن به عنوان وسیله نقلیه استفاده می کنید، باز هم خطر تصادف و سرقت و بلایای طبیعی اتومبیل شما را تهدید می کند. شما می توانید با پرداخت مبلغ بسیار اندکی نسبت به ارزش خودرو خود، آن را تحت پوشش بیمه بدنه قرار دهید. بیمه بدنه خودرو علاوه بر پوشش های تصادف و آسیب به بدنه خودرو برا اثر تصادم، بلایای طبیعی، پاشیدن مواد اسیدی، آتش سوزی، انفجار و سرقت کلی و قطعات وسیله نقلیه هم در بر می گیرد. در صورتی که خسارتی در طول سال اتفاق نیافتد هم در سالهای بعد می توانید از تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه استفاده کنید. همچنین در صورتی که ارزش خودرو به دلیل تورم در ایران بالا رفت، می توانید در سالهای بعد آن را به ارزش روز بیمه کنید یا از پوشش اضافی نوسانات قیمت استفاده کنید. یکی از شرکت های بیمه که در زمینه بیمه بدنه خدمات خوبی ارائه می دهد، بیمه سامان است. شما می توانید برای استعلام قیمت بیمه بدنه و صدور آن به نمایندگی بیمه سامان در شهر خود مراجعه کنید.

همانطور که گفته شد، باید نگاه خود را به اموال خود از قبل مشخص کنیم. بعد نسبت به نحوه کاربرد آن برای خودمان تصمیم گرفته و با نگاه مشخص از آن بهره بگیریم. در این حالت هیچ وقت پشیمان نخواهیم بود که چرا از خودرو استفاده کردم یا اینکه چرا از آن استفاده نکردم.