درمان انواع مشکلات ستون فقرات کودکان و بزرگسالان

سن، سطح آمادگی جسمانی یا توانایی ورزشی هر چقدر که باشد، هر کس در دوره‌ای از زندگی خود دچار کمر درد می‌شود. اگر خوش شانس باشید، درد در کمر شما به دلیل کشیدگی ساده عضلانی یا کبودی پس از زمین خوردن است. با این حال، در موارد دیگر، متخصصان ستون فقرات کمر درد را ناشی از یک اختلال پزشکی در ستون فقرات می‌‌دانند.

سن، سطح آمادگی جسمانی یا توانایی ورزشی هر چقدر که باشد، هر کس در دوره‌ای از زندگی خود دچار کمر درد می‌شود. اگر خوش شانس باشید، درد در کمر شما به دلیل کشیدگی ساده عضلانی یا کبودی پس از زمین خوردن است. با این حال، در موارد دیگر، متخصصان ستون فقرات کمر درد را ناشی از یک اختلال پزشکی در ستون فقرات می‌‌دانند.

به طور معمول این شرایط کمر و ستون فقرات در اثر بیماری ایجاد می‌شود، اگرچه برخی از آنها پس از آسیب به مهره‌های گردنی (مهره، دیسک، غضروف و بافت نرم اطراف) ایجاد می‌شوند. دکتر شاهرخ نوری متخصص دیسک کمر در اصفهان با کمک جدیدترین روش‌ها به درمان بیماری‌ها و مشکلات ستون فقرات می‌پردازند.

انواع اختلالات ستون فقرات

برخی از شایع‌ترین بیماری‌های ستون فقرات شامل این موارد است:

 • آرتروز نخاعی یا اُستئوآرتریت
 • بیماری دیسک دژنراتیو
 • سندرم مفصل فاست
 • فتق دیسک
 • اسپوندیلولیستزیس
 • شکستگی استرسی
 • تنگی کانال نخاعی
 • درد سیاتیک
 • اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک
 • اسکولیوز (انحنای ستون فقرات)
 • کیفوز (پشت گرد)
 • تومورهای ستون فقرات (کوردوما)

آسیب همچنین می‌تواند باعث اختلالات ستون فقرات شود. شرایط جدی ستون فقرات می تواند پس از یک آسیب ضربه‌ای مانند شکستگی ستون فقرات (به نواحی میانی / قفسه سینه یا پایین مهره‌های کمر) ایجاد شود. عوارض نیز می‌تواند ناشی از ضربه یا شکستگی فشاری باشد.

سایر اختلالات ستون فقرات ممکن است شامل بدشکلی ستون فقرات باشد که از بدو تولد وجود دارد یا در کودکی ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، بعضی از کودکان دچار پشت گرد یا کیفوز می‌شوند. این باعث وضعیت بد بدن و کمردرد می‌شود. هر چیزی بالاتر از انحنای ۵۰ درجه توسط متخصصان ارتوپدی ستون فقرات غیر طبیعی تلقی می‌شود. وقتی کمر به صورت عمودی و به شکل “S” یا “C” منحنی می‌شود، به آن وضعیت ستون فقرات اسکولیوز گفته می‌شود.

کمر درد ممکن است نشان دهنده اختلال ستون فقرات باشد

بسیاری از افراد به دلیل کمر درد به پزشکان مراجعه می‌کنند، به خصوص اگر به طور مکرر عود کرده یا برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. درد در ناحیه کمر اغلب می‌تواند به دلیل بلند کردن چیز سنگین، چرخیدن ناجور، افتادن به پشت یا ضربه مستقیم در حین ورزش باشد.

در برخی موارد، کمر درد به مشکلی در دیسک‌های بین مهره‌ها مربوط می‌شود. بافت دیسک می‌تواند با افزایش سن پاره و فرسوده شود. فتق دیسک بین استخوان‌های ستون فقرات فشرده می‌شود، گاهی اوقات برآمده شده و به عصب‌های کانال نخاع فشار وارد می‌کند. فشار بر روی اعصاب در امتداد ستون فقرات می‌تواند منجر به بی‌حسی یا درد در پاها (تنگی کانال نخاع)، یا درد تیرکشنده از پایین کمر به سمت مفصل ران و لگن (سیاتیک) شود.

درد ستون فقرات به شرایط دژنراتیو مرتبط است

شرایط دژنراتیو موثر بر ستون فقرات شامل آرتروز نخاع، اُستئوآرتریت، تنگی کانال نخاع، اسپوندیولیستیز، سندرم مفصل فاست و اسکولیوز در بیماران مسن مبتلا به آرتروز است.

پیری به طور طبیعی باعث تخریب استخوان‌ها و مفاصل در بزرگسالان می‌شود. اما، همانطور که فرسودگی باعث آسیب به ستون فقرات می‌شود، آرتروز می‌تواند باعث افزایش درد و التهاب شود در حالی که تحرک را کاهش می‌دهد. دیسک‌های سفت، خشک و برآمده بین مهره‌ها از علائم اسپوندیلولیستیز دژنراتیو هستند. اگر مفاصل و رباط‌ها ضعیف شوند، مهره ها ممکن است از تراز خارج شده و منجر به شکستگی مهره، شکستگی‌های فشاری، خارهای استخوان یا کانال نخاعی باریک (تنگی نخاع) شوند. تورم مفاصل دردناک در امتداد ستون فقرات ممکن است باعث سندرم مفصل فاست شود، که چرخش یا خم شدن گردن و پشت را دشوار می‌کند.

روش‌های درمانی برای عارضه‌های ستون فقرات متفاوت است

تمام این شرایط ستون فقرات و بسیاری دیگر از دلایل شایع کمر درد می‌تواند به طور موثر توسط فیزیوتراپیست درمان شود. پزشکان تجربه گسترده‌ای را با ابزار پیشرفته تصویربرداری تشخیصی و امکانات بیمارستانی مجهز ترکیب می‌کنند تا بهترین برنامه درمان ستون فقرات برای درمان پوکی استخوان و سایر بیماری‌های ستون فقرات را برای هر بیمار ایجاد کنند.

روشهای غیر جراحی مراقبت از ستون فقرات در بسیاری از موارد می‌تواند نتایج عالی داشته باشد، در حالی که موارد دیگر ممکن است از جراحی ارتوپدی ستون فقرات بهره‌مند شوند. گزینه‌های درمانی می‌تواند شامل روشهای کم تهاجم ستون فقرات برای بهبودی سریع و توان بخشی باشد.

فیزیوتراپی

 

افرادی که دچار اختلالات ستون فقرات هستند، به منظور کاهش درد، معمولاً کم تحرک می‌شوند. اما این موضوع می‌تواند منجر به ضعف عضلات شود، که می‌تواند منجر به درد بیشتر شود. یک فیزیوتراپیست می‌تواند تمریناتی را به شما آموزش دهد که ممکن است به شما کمک کند که:

 • قدرت و مقاومت خود را تقویت کنید
 • انعطاف پذیری و ثبات ستون فقرات خود را حفظ کنید
 • تعادل خود را بهبود ببخشید

تزریق استروئید

ریشه‌های عصبی شما ممکن است در نقاطی که تحت فشار قرار می‌گیرند تحریک شده و متورم شوند. در حالی که تزریق داروی استروئیدی (کورتیکواستروئید) در فضای اطراف ناحیه آسیب دیده باعث رفع تنگی نمی‌شود، اما می‌تواند به کاهش التهاب و تسکین مقداری از درد کمک کند.

تزریق استروئید برای همه مفید نیست. و تزریق مکرر استروئید می‌تواند استخوان‌ها و بافت همبند مجاور را ضعیف کند، بنابراین فقط چند بار در سال می‌توانید این تزریق‌ها را انجام دهید.

دیسکوژل

 

اصل عملکرد دیسکوژل مبتنی بر اصول فیزیکی ساده است و از طریق جابجایی مایعات آبی (اسمز) در داخل دیسک‌های بین مهره‌ای آشکار می‌شود.

مواد تشکیل دهنده دیسکوژل نم‌گیر (آب دوست) هستند. مایع درون دیسک‌های بین مهره‌ای توسط دیسکوژل جذب شده و در مرکز آن متمرکز می‌شود. نتیجه کاهش مستقیم فشار دیسک بر اعصاب تحریک شده است.

درمان دیسکوژل حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از عمل، تا دو ساعت نظارت پزشک توصیه می‌شود. پس از آن، بیمار می‌تواند به خانه بازگردد.