دکتر مویدنیا متخصص زانو در اصفهان | درمان درد، خشکی و ورم زانو

زانو درد یکی از شایع‌ترین عارضه‌هاست و ممکن است افراد در همه سنین را تحت تاثیر قرار دهد. این عارضه معمولاً در اثر ضربه، جراحت یا افزایش سن ایجاد می‌شود.

زانو درد یکی از شایع‌ترین عارضه‌هاست و ممکن است افراد در همه سنین را تحت تاثیر قرار دهد. این عارضه معمولاً در اثر ضربه، جراحت یا افزایش سن ایجاد می‌شود. درد زانو به عنوان دردی تعریف می‌شود که “در هر یک از ساختارهای استخوانی از جمله مفصل زانو (استخوان ران، استخوان درشت‌نی، استخوان نازک‌نی)، کشکک زانو (پاتلا)، یا رباط‌ها، تاندون‌ها و غضروف (مینیسک)، ایجاد می‌شود.

زانودرد می‌تواند کودکان مبتلا به درد زانو مرتبط با رشد، بزرگسالان مبتلا به آسیب‌های ورزشی و حتی افراد مسن مبتلا به آرتروز و سایر بیماری‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

در صورت داشتن هر گونه علائم نگران کننده در زانو باید حتما به متخصص زانو مراجعه کرد.

در این مقاله هر آنچه را که باید در مورد دلایل، علائم و گزینه‌های درمان زانو درد بدانید آورده شده است.

علت زانو درد و مراجعه به متخصص زانو

کسانی که در ناحیه زانو یا اطراف آن احساس درد می‌کنند ممکن است مبتلا به بیماری‌ای باشند که بر مفصل زانو یا بافت نرم اطراف زانو تأثیر می‌گذارد. در هر صورت، درد در زانوها اغلب می تواند منجر به چالش تحرک، تورم اضافی و سطوح مختلف ناراحتی در هر دو حالت متحرک و بی‌حرکت شود.

برخی از مشکلات شایع مرتبط با درد زانو عبارتند از:

 • پیچ خوردگی یا رگ به رگ شدگی: این شامل کشش یا پاره شدن بافت فیبری استخوان ساق تا زانو می‌شود، که منجر به درد و تورم می‌شود.
 • آسیب دیدگی رباط متقاطع قدامی: رباط پاره شده در زانو که اغلب می‌تواند باعث درد، بی‌ثباتی و تورم شود.
 • سندرم درد پاتلوفمورال: غضروف آسیب دیده در زیر کشکک زانو که می‌تواند باعث سفتی، درد یا ناهنجاری راه رفتن شود.
 • آرتروز: بافت منعطف در انتهای استخوان‌های زانو که در اثر استفاده بیش از حد یا آسیب از بین می‌رود و منجر به درد زانو، سفتی مفاصل و حتی کمر درد می‌شود. برای درمان آرتروز زانو قبل از جراحی، روش فیزیوتراپی و تزریق درون مفصلی توصیه میشود.
 • بورسیت: در نتیجه التهاب پدهای بورس پر از مایع که در مفاصل زانو حالت ضربه‌گیر دارد و منجر به زانو درد، درد مفاصل و ناراحتی هنگام حرکت می‌شود، ایجاد می‌شود.
 • دررفتگی کشکک زانو: اغلب در اثر تغییر ناگهانی جهت در حالی که ساق پا روی زمین است ایجاد می‌شود. همچنین می‌تواند در اثر ضربه مستقیم به کشکک زانو ایجاد شود.
 • شکستگی‌ها: شکستگی‌ها به ندرت و معمولاً در صورت وارد شدن نیروی شدید به زانو مانند افتادن رخ می‌دهند. برخی از عارضه‌هایی که منجر به شکنندگی یا کاهش تراکم استخوان می شود نیز می‌تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد. (مانند آرتروز).

سایر عوامل خطر عبارتند از:

زانو درد می‌تواند در هر مرحله از زندگی، حتی در نوجوانان و کودکان رخ دهد. با این حال، این عوامل خطر ممکن است احتمال ابتلا به زانو درد را افزایش دهند.

 • اضافه وزن: اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش بار مکانیکی روی زانوها می‌شود، حتی در حین فعالیت‌های اصلی مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله. همچنین با تسریع در تجزیه غضروف مفصلی خطر ابتلا به آرتروز را افزایش می‌دهد.
 • عدم انعطاف پذیری یا قدرت عضلات: داشتن انعطاف پذیری ضعیف یا ضعف عضلات زانو می‌تواند یک عامل خطر برای درد زانو باشد. عضلات قوی به حفظ کنترل خوب و محافظت از مفاصل در برابر آسیب کمک می‌کند و انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها می‌تواند به شما در رسیدن به دامنه کامل حرکت کمک کند.
 • ورزش یا مشاغل خاص: برخی ورزش‌ها بیشتر از سایرین بر زانو فشار وارد می‌کنند. نمونه‌ای از این ورزش‌ها عبارتند از اسکی با چکمه‌های سفت و چرخش سریع. بازیکنان بسکتبال که مدام در معرض پرشها و چرخشها، همراه با دویدن سریع در بالا و پایین زمین هستند، بیشتر در معرض خطر درد زانو می‌باشند. کار در ساختمان سازی یا سایر مشاغل که نیاز به تحرک فیزیکی زیادی دارد نیز می‌تواند خطر زانو درد را افزایش دهد.
 • آسیب قبلی: متأسفانه عود درد زانو بیشتر هنگامی اتفاق می‌افتد که زانو آسیب دیده باشد. توانبخشی یکی از راه‌های جلوگیری از این موضوع است.

علائمی که باید به متخصص زانو مراجعه کرد

درد زانو علامتی است که نشان می‌دهد مشکلی وجود دارد و باید به فکر برطرف کردن آن باشید. می‌توان به درد مانند یک زنگ خطر نگاه کرد.

علائم درد زانو بسته به علت اصلی مشکل ممکن است متفاوت باشد. در اینجا شایع‌ترین علائم درد زانو که باید برای درمان آن‌ها به متخصص زانو مراجعه کرد آورده شده است:

 • تورم در اطراف مفصل زانو
 • درد
 • حساسیت
 • مشکل در خم شدن و صاف کردن زانو
 • احساس بی ثباتی در زانو
 • حساسیت کشکک زانو
 • درد ساییده شدن هنگام خم شدن زانو
 • صدای تق یا کلیک هنگام حرکت دادن زانو

زانو درد چگونه تشخیص داده می‌شود؟

زانو درد می‌تواند باعث استرس شده و توانایی شما را در انجام کارهایی که دوست دارید انجام دهید محدود کند. علاوه بر این، درد زانو می‌تواند علامت هشدار دهنده آسیب احتمالی در زانو باشد.

بنابراین، ارزیابی جامع درد زانو در تشخیص و درمان علت اصلی مشکل ضروری است. برای تشخیص درد زانو گزینه‌های مختلفی در دسترس است.

ارزیابی اینگونه آغاز می‌شود که متخصص زانو درد از شما سوالات مهمی در مورد مشکلتان می‌پرسد- و این جلسه صرفا برای مشاوره است. مشاوره شما حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید. این زمان برای بحث در مورد مسائل مربوط به آسیب زانو در نظر گرفته می‌شود.

پس از تعیین زمینه بیماری، دکتر مویدنیا متخصص زانو اصفهان آزمایشات فیزیکی خاصی را انجام می‌دهد تا علت درد شما را تعیین کرده و سایر شرایط را بررسی کند.

پس از ارزیابی اولیه، پزشک برنامه درمانی متناسب با شرایط شما را در اختیارتان قرار می‌دهد.

درد زانو چگونه درمان می‌شود؟

زانودرد می‌تواند باعث استرس شده و توانایی شما را در انجام کارهایی که دوست دارید انجام دهید محدود کند. علاوه بر این، درد زانو می‌تواند علامت هشدار دهنده آسیب احتمالی در زانو باشد.

بنابراین، ارزیابی جامع درد زانو در تشخیص و درمان علت اصلی مشکل ضروری است. برای تشخیص درد زانو گزینه‌های مختلفی در دسترس است.

درمان‌های توصیه شده توسط دکتر مویدنیا متخصص زانو در اصفهان شامل موارد زیر می‌باشد:

کامپرشن

 • به خصوص در مراحل اولیه آسیب به زانو، استفاده از باند کامپرشن می‌تواند به کاهش درد و محافظت از مفصل کمک کند.
 • مگر در مواقع وجود آسیب خیلی جدی، بریس قوی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. وابستگی بیش از حد به بریس می‌تواند روند بهبود و توانبخشی را آهسته کند.

سرما یا گرما

پس از صدمه به زانو در ۲۴ ساعت و ۴۸ ساعت اول، می‌توانید یخ را روی ناحیه قرار دهید تا به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کند.

 • از استفاده بیش از حد از یخ خودداری کنید. التهاب تا حدی برای بهبود مفید است.
 • هنگامی که درد زانو کاهش می‌یابد، می توان گرما را در آن ناحیه اعمال کرد. گرمای اضافی روی زانو باعث افزایش جریان خون‌، دوره بهبودی سریعتر و کاهش اسپاسم عضلانی می‌شود.

اگر زانو بیش از حد درد دارد از عصای زیر بغل استفاده کنید

 • برای برخی از افراد، تحمل وزن روی زانو می‌تواند دردناک باشد، به ویژه هنگام ایستادن یا راه رفتن.
 • عصای بازو یا ساعد را می‌توانید از نزدیکترین داروخانه یا فروشگاه مراقبت‌های بهداشتی خریداری کنید.
 • توصیه می‌شود عصا را در بازوی مخالف نگه دارید. در صورت کافی نبودن پشتیبانی، می‌توانید همزمان از دو عصا استفاده کنید.
 • به تدریج سعی کنید با تسکین یافتن درد، راه رفتن عادی را بدون عصا شروع کنید.
 • در صورت عدم اطمینان، با فیزیوتراپیست در مورد استفاده نکردن از عصا مشورت کنید.

داروهای مسکن درد

پزشک عمومی یا داروساز شما می‌تواند بهترین گزینه‌ها و توصیه‌ها را برای داروهای بدون نسخه‌ای که می‌تواند به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کند به شما ارائه دهد.

تزریق استروئید

استروئیدها مانند هورمون کورتیزول عمل می‌کنند که روی سیستم دفاعی بدن کار می‌کنند تا التهاب را در بدن کاهش دهد. از آنجا که اکثر سلولهای بدن ما دارای گیرنده‌های کورتیزول هستند، همچنین بر بسیاری دیگر از عملکردها تأثیر می‌گذارد: کورتیزول به کنترل سطح قند خون و فشار خون کمک می‌کند، متابولیسم را تنظیم می‌کند و تعادل آب و نمک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کاهش التهاب معمولاً به تسکین درد کمک می‌کند. چندین داروی استروئیدی برای درمان آرتروز توسط FDA تأیید شده است، اگرچه گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد اینکه که کدام یک از آنها موثرتر هستند، وجود دارد. تریامسینولون (Kenalog) بهترین نوع استروئید برای آرتروز زانو محسوب می‌شود. اصولا، هرچه ساییدگی و پارگی مفصل شما کمتر باشد، می‌توانید انتظار تسکین درد بیشتری داشته باشید.

از انجام فعالیت‌های با ضربه شدید خودداری کنید

استراحت کنید و در اسرع وقت با فیزیوتراپیست مشورت کنید. در صورت داشتن زانو درد مداوم، از فعالیت‌ها و ورزش‌هایی که می‌توانند به زانو آسیب بیشتری وارد کنند، اجتناب کنید. درد معمولاً نشانه‌ای از مشکلات زمینه‌ای در بدن است. به علائم خود توجه کزده و برای ارزیابی و درمان مناسب از مشاوره حرفه‌ای استفاده کنید.

اگر درد همچنان ادامه داشت، از فیزیوتراپیست کمک بگیرید

ترکیبی از درمان دستی، کشش و تمرینات حرکتی خاص توسط فیزیوتراپیست به شما داده می‌شود. بسته به شدت و علت اصلی زانو درد، فیزیوتراپی ممکن است ترکیبی از انواع درمان‌های زیر را در اختیار شما قرار دهد:

 • آموزش و مشاوره حرفه‌ای: صحبت با یک فیزیوتراپیست برای به دست آوردن اطلاعات صحیح در مورد درد زانو بسیار مهم است.
 • درمان دستی: فیزیوتراپی دستی برای کاهش درد و افزایش دامنه حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • تحرک بافت نرم و مفصل: از تحرک مفصل خاص برای کاهش سفتی در نواحی خاص استفاده می‌شود.
 • تمرینات درمانی: تمرینات خاصی که برای بهبود زانو درد مناسب است.
 • کشش: حرکات کششی به کش آمدن ماهیچه‌ها و افزایش دامنه حرکتی کمک می‌کند.
 • طب سوزنی: تکنیکی که به کاهش درد و کاهش تنش عضلانی کمک می‌کند.
 • ماساژ درمانی: یکی دیگر از تکنیک‌هایی که عمدتا برای کاهش تنش عضلانی استفاده می‌شود.
 • حرارت و الکتروتراپی: برای کاهش تنش و درد در شرایط حاد استفاده می‌شود. یک جلسه فیزیوتراپی بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول می‌انجامد و بیماران تنها در یک جلسه مزایای آن را احساس می‌کنند.

آیا به متخصص یا جراحی نیاز دارم؟

در موارد شدید، مداخله جراحی برای تعیین شدت آسیب مورد نیاز است. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت آسیب، ممکن است آرتروسکوپی انجام شود.

تصویربرداری تشخیصی نیز ممکن است مانند سی تی اسکن یا ام آر آی برای ارزیابی ساختار مفصل زانو انجام شود. در برخی موارد، جراحی برای ترمیم آسیب داخل مفصل زانو مورد نیاز است. اگر پزشک تشخیص دهد که علت درد شما می‌تواند بدون جراحی درمان شود، ممکن است با فیزیوتراپیست هماهنگ شود تا درمان مناسب و ارزیابی بیشتر را به شما ارائه دهد. زمان بهبود درد زانو چقدر است؟

بسته به ماهیت و شدت علت اصلی درد زانو، التیام جراحت ممکن است بین یک تا دو هفته تا حداکثر یک سال طول بکشد.