راهنمای خرید دوچرخه

در جوامع پیشرفته با افزایش آلودگی هوا و شلوغی شهر، بسیاری از افراد تا حد توان، برای کنترل این امر از دوچرخه برای رفتن به محیط کار و یا خرید استفاده می‌کنند.

در جوامع پیشرفته با افزایش آلودگی هوا و شلوغی شهر، بسیاری از افراد تا حد توان، برای کنترل این امر از دوچرخه برای رفتن به محیط کار و یا خرید استفاده می‌کنند. استفاده دوچرخه علاوه بر این‌که به شهر و حمل و نقل آن کمک می‌کند، نقش مهمی در سلامت جسمی و روحی افراد می‌تواند ایفا کند. یکی از نکات مهم برای استفاده از دوچرخه، خرید دوچرخه مناسب است تا فرد علاقه بیشتری به این ورزش کسب کند.

با کمی تحقیق و استفاده از راهنمای دوچرخه می‌توان خرید مناسبی داشت. شناخت پرفروش‌ترین دوچرخه در ایران و یا بهترین دوچرخه شهری و کوهستانی نیز می‌تواند بصیرت کاملی به شما بدهد، تا خرید مناسبی داشته باشید.

راهنمای خرید دوچرخه

این سوال برای بیشتر افراد جامعه مطرح می‌شود که چگونه یک دوچرخه خوب بخریم؟ برخی از افراد ادعا می‌کنند که ما دوچرخه خوب و بد را از هم تشخیص می‌هیم، اما مفهوم سایز دوچرخه را نمی‌دانند. اگر شما نیز قصد خرید دوچرخه دارید، حتما ساعاتی برای مطالعه راهنمای خرید دوچرخه وقت بگذارید تا بهترین دوچرخه کوستانی و یا شهری را تهیه نمایید.

در راهنمای خرید دوچرخه بدون شک نکاتی ذکر خواهد شد که شما هنگام خرید از آن‌ها استفاده خواهید کرد‌. دانستن این نکات اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد و با بینش خاصی با فروشنده صحبت خواهید کرد. در ادامه به بررسی برخی از این نکات می‌پردازیم.

وزن دوچرخه

کسانی که برای خرید دوچرخه به فروشگاه‌ها می‌روند، اولین اقدامی که باید انجام دهند، سنجش وزن دوچرخه است. جنس فریم تعیین کننده وزن دوچرخه است و در کل هر چه وزن دوچرخه کمتر باشد، بهتر است. شتاب گیری بالا و دوچرخه‌سواری آسان از مزایای دوچرخه‌های با وزن سبک است. این روزها در تولید فریم دوچرخه از موادی مثل آلومینیوم، کربن و کروم استفاده می‌شود که سبب سبک شدن دوچرخه می‌شود. شما برای سنجش وزن دوچرخه می‌توانید با کندن دوچرخه از زمین تا حدودی وزن آن را تخمین بزنید. در میان مواد اولیه به کار برده شده، آلومینیوم به دلیل این‌که قیمت کمتری دارد، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابعاد دوچرخه

در خرید دوچرخه همان‌طور که می‌دانید گام اول تعیین سایز مناسب دوچرخه برای فرد است. سایز مناسب تنها برای اهداف ظاهری انتخاب نمی‌شود، بلکه با تعیین سایز مناسب فشار وارده بر اندام‌های مختلف بدن، استاندارد خواهد بود و انرژی کمتر مصرف دوچرخه‌سواری خواهد شد. به این ترتیب سلامتی بدن و آسودگی اندام‌های مختلف بدن با انتخاب یک سایز نامناسب می‌تواند در معرض فشار زیاد و در نهایت آسیب باشند.

برای این‌که انتخاب صحیحی داشته باشید، می‌توانید از راهنمای سایز دوچرخه استفاده نمایید. در این راهنما بسیاری از اطلاعات مهم دوچرخه نظیر ابعاد تایر، فاصله زین تا رکاب موقع نشستن و ایستادن روی دوچرخه، حد فاصل میان زین تا فرمان ذکر می‌شود. با گرفتن این اطلاعات شما باید مشخصات خود را با اطلاعات دوچرخه تطبیق بدهید تا ببینید که این دوچرخه برای شما مناسب است یا نه. لازم به ذکر است خرید دوچرخه مناسب برای کودکان بسیار آسان است و با خرید دوچرخه برای بزرگسالان تفاوت‌های عمده‌ای دارد.

قطعات دوچرخه

در راهنمای دوچرخه همواره به این مورد اشاره می‌شود که قطعات دوچرخه را باید به طور کامل بررسی کرد. کیفیت قطعات دوچرخه بسیار مهم است و در صورت بی کیفیت بودن آن‌ها احتمال خرابی دوچرخه بالا می‌رود. بررسی هر قطعه باید به طور جداگانه‌ای انجام شود تا اطلاعات جامعی به دست آورید.

برخی از افراد حتی با نام قطعات دوچرخه آشنایی ندارند، در حالی‌که باید قیمت آن‌ها را نیز به صورت نسبی بدانند. از مهم‌ترین قطعات دوچرخه فریم دوچرخه است که در مبحث وزن به آن اشاره کردیم. دوشاخ قطعه مهم دیگری است که می‌توانید اطلاعات کافی را از راهنمای دوچرخه کسب کنید.

اینکه چگونه یک دوچرخه خوب بخریم مستلزم دانستن مطالب زیادی است که باید از راهنمای دوچرخه مطالعه کنیم. فشار وارد شده از سطح زمین به دسته فرمان توسط دوشاخ کنترل می‌شود. کنترل و انتقال این فشار بسیار حائز اهمیت است، به‌خصوص در دوچرخه‌هایی که کمک فنر ندارند، جنس دوشاخ و دوام آن باید بیش از پیش مورد توجه باشد. در بازار جنس اکثر دوشاخ‌ها از آلومینیوم است که مقاومت بی‌نظیری در برابر زنگ‌زدگی، ضربه و فشار از خود نشان می‌دهند.

ترمز یکی دیگر از قطعات ضروری یک دوچرخه است که همگی به ضرورت و کارایی آن واقف هستیم. در بهترین دوچرخه شهری نیز باید ترمز آن تست شود. سیستم ترمز دوچرخه‌ها را می‌توان به سه دسته لقمه‌ای، مکانیکی صفحه‌ای و هیدرولیکی صفحه‌ای تقسیم کرد. بدون شک ترمزهای هیدرولیکی صفحه‌ای، بهترین نوع ترمز به کار رفته در دوچرخه‌های شهری و یا کوهستانی هستند. سرعت بالای عملکرد و وارد کردن فشار کنترل شده به تایرها از مزایای این نوع از ترمزها محسوب می‌شود و باعث شده است که برتری خاصی بر سیستم‌های دیگر داشته باشد. در بهترین دوچرخه کوهستانی نیز از این ترمزها بهره گرفته می‌شود.

دنده یکی دیگر از قطعات مهم دوچرخه‌ها است که باید هنگام خرید مورد توجه باشد. مجموعه سیستم دنده‌دهی یعنی زنجیر، شانژمان، طبق و… همگی به نوبت خود بسیار مهم هستند و قطعه باکیفیت می‌تواند کارایی دوچرخه را چندین برابر کند.

قیمت دوچرخه

هنگام خرید دوچرخه یکی از مهم‌ترین فاکتورها از نظر خریداران قیمت محصول است. همواره پرفروش‌تربن دوچرخه‌ها مهم‌ترین فاکتوری که دارند، قیمت مناسب در کنار کیفیت خوب است. قیمت دوچرخه به تمام موارد گفته شده در بالا بستگی دارد.

دوچرخه‌ای که از مواد اولیه مناسب و قطعات باکیفیت ساخته می‌شود، قطعا به‌غیر از کیفیت، از لحاظ قیمت نیز تفاوت قابل توجهی با نمونه‌های دیگر خواهد داشت. البته این نکته لازم‌به‌ذکر است که سعی کنید هیچ‌گاه قیمت معیار اصلی شما در خرید دوچرخه نباشد و قیمت پایین یک دوچرخه را دلیل بر‌خرید دوچرخه در نظر نگیرید، برخی اوقات شاید بهتر است با کمی پس‌انداز یک دوچرخه مناسب‌تر تهیه کنید.

جمع‌بندی

امروزه استفاده از دوچرخه در بسیاری از شهرها و روستاها رواج یافته است. خرید دوچرخه مناسب با وجود تنوع محصولی بالا کار چندان آسانی نیست و باید از راهنمای دوچرخه اطلاعات کافی را کسب کرد. برای خرید بهترین دوچرخه شهری و یا کوهستانی نکاتی را در این مقاله بررسی کردیم تا بتوانید بهترین تصمیم را هنگام خرید دوچرخه بگیرید. وزن دوچرخه، ابعاد دوچرخه و قطعات دوچرخه از جمله مواردی است که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه داشت.