ربیعی: اقدام خرابکارانه در نطنز را تلافی خواهیم کرد /آسیب های محدودی به فعالیت غنی سازی وارد شد

سخنگوی دولت تاکید کرد که در زمان مناسب خود اقدام خرابکارانه علیه تاسیسات هسته ای نطنز را تلافی خواهیم کرد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت صبح امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد با تبریک حلول ماه مبارک رمضان گفت: ماه رمضان یک ضیافت الهی است که همه مسلمانان جهان و در هر کجای جهان از خوان بی دریغ خداوند حظ وافر می‌برند.

ربیعی گفت: رمضان بهترین فرصت برای گسترش و تعمیق آموزه‌های اخلاقی است و امیدواریم آموزه‌های برگرفته از این ماه فرصتی برابر ما قرار دهد تا صبر، خویشتنداری، همدلی، به فکر دیگران بودن در زندگی فردی و اجتماعی همه ما نمود بیشتری پیدا کند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این ماه رمضان، دومین سالی است که ملت ایران همراه با تحریم و کرونا آن را سپری می‌کنند و یقین داریم که با عنایت خداوند و بردباری که تاکنون مردم داشته اند رحمت الهی نصیب این کشور و مردم خواهد شد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و ایسنا بخوانید؛

* همچنین رمضان برای جهان اسلام فرصت صلح و کنار گذاشتن منازعات و پایان تنش در کانون‌های داغ منطقه‌ای و جهانی است و امیدوارم به برکت این ماه شریف تحکیم و تقویت هر چه بیشتر مناسبات میان کشورهای اسلامی فراهم شود.

حق ایران برای برخورد با عوامل حادثه نطنز محفوظ است

*{ با اشاره به حادثه خرابکارانه نطنز و مساله برجام}: در یکشنبه حمله‌ای تروریستی و خرابکارانه در نطنز اتفاق افتاد که خسارت‌هایی هم به همراه آورد.

* اقدامی که علیه مرکز غنی سازی نطنز انجام شد، نشان دهنده شکست دشمنان پیشرفت صنعتی و سیاسی کشور برای جلوگیری از توسعه چشمگیر کشور از یک سو و مذاکرات موفق برای رفع تحریم‌های ظالمانه از سوی دیگر است.

* جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این حرکت مذبوحانه و با تاکید بر ضرورت برخورد جامعه بین المللی و آژانس بین المللی انرژی اتمی با این تروریسم هسته‌ای، حق خود را برای اقدام علیه عاملین، آمرین و مباشرین این حمله را محفوظ می‌داند.

* همینطور برای ناکام گذاشتن اهداف آمرین این حرکت تروریستی، جمهوری اسلامی ایران با جدیت گسترش فناوری هسته‌ای از یک طرف و تلاش برای رفع تحریم‌های ظالمانه را از طرف دیگر ادامه خواهد داد.

* این خرابکاری هرچند موقتاً آسیب‌های محدودی به فعالیت غنی سازی وارد کرده اما سازمان انرژی اتمی اطمینان داده است که در مدت زمان کوتاهی بخش بزرگی از آسیب‌ها را جبران و در مسیر بازسازی بنابر تصمیم اتحاذ شده از فناوری‌های جدیدتر استفاده خواهد شد.

با شدتی متناسب، اقدام خرابکارانه علیه تاسیسات نطنز را تلافی می‌کنیم

* برای ما کاملاً روشن است که ریشه این اقدام تروریستی، عصبانیت دشمنان صهیونیستی از تلاش اعضای برجام برای احیای کامل این توافق در هفته‌های گذشته است و هدف نهایی آن جلوگیری از ادامه این روند دیپلماتیک سازنده است.

* البته ما متعهد به تلافی هم سطح در زمان و با شدتی متناسب هستیم اما اجازه نخواهیم داد که دشمنان به اهداف سیاسی خود دست پیدا کنند.

* از همه طرف‌های برجام و همینطور دولت آمریکا که خود را طرفدار دیپلماسی می‌داند، انتظار داریم که این حمله را محکوم کرده و تعهد خود را به اعلام تعارض اقدامات خرابکارانه و تروریستی را با فرایندهای دیپلماتیک جاری اعلام کنند.

*{ با اشاره به سفر وزیر امور خارجه روسیه به تهران}: دیروز آقای لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به ایران سفر کرد. این سفر جهت گسترش روابط همکاری‌های دو جانبه انجام خواهد شد. این سفر برای تمدید سند ۵ ساله همکاری‌های دو جانبه موسوم به موافقتنامه تاسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی که به امضای دو وزیر خارجه خواهد رسید، انجام می‌شود. همچنین در خصوص مذاکرات وین و رفع تحریم‌ها تبادل نظر خواهد شد.

*{ با اشاره به مصوبات مهم دولت}: در جلسه هیات دولت بنابر پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزایش مستمری حداقل‌بگیران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی به میزان ۳۹ درصد و برای سایر سطوح (غیرحداقل‌بگیر) ۲۶ درصد به علاوه مبلغ ثابت ۲۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان به تصویب رسید.

* با تلاش‌های سازمان تامین اجتماعی، دریافتی بازنشستگان حداقل بگیر دارای همسر و دو فرزند پس از اعمال ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی (افزایش سنواتی) نسبت به مجموع مستمری متناسب سازی شده سال ۱۳۹۹ و با احتساب مرحله دوم متناسب سازی به ترتیب برای دارندگان ۳۰ سال سابقه

* از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و دارندگان ۲۰ سال سابقه از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در فروردین ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد.

* اعمال متناسب‌سازی در سیستم نرم افزاری موجب اعتراض بخشی از متوسط بگیران (غیرحداقل‌بگیران) شد لذا بنابر سنت خوبی که در سازمان تامین اجتماعی شکل گرفته است،

* ۵ روش (سناریو) برای اجرای متناسب‌سازی مرحله دوم برای رفع بخشی از دغدغه بازنشستگان تامین اجتماعی در دست بررسی است که یکی از آنها با حضور و مشارکت مسئولین کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نهایی و در پرداخت اردیبهشت ماه لحاظ خواهد شد.

* سیاست دولت وهمراهی مجلس شورای اسلامی از سال ۱۳۹۹ تا به امروز توجه به قدرت خرید کارگران و بازنشستگان بوده است. با اجرای همسان سازی در کنار افزایش ۳۹ درصدی حقوق‌ها به یاری خدا بخشی از دغدغه بازنشستگان تامین اجتماعی رفع خواهد شد.

*{ در پاسخ به سوالی در خصوص جزییات حادثه روز یکشنبه در مجتمع نظنز و حجم خسارات آن}: روز یکشنبه خرابکاری در کانال کابل‌های برق رسان به سامانه ماشین‌های سانتریفیوژ رخ داد. این یک حمله بیرونی نبوده و محل خرابکاری نیز کاملاً مشخص شده است. خسارت وارد شده به سرعت قابل رفع و جبران است و پرسنل غیور سازمان انرژی اتمی در حال تلاش شبانه روزی هستند.

* مقرر شد به جای سانتیفیوژهای IR۱ سانتیفیوژهای IR۶ مجدداً نصب شود، قطعاً هدف این تخریب‌ها از کار انداختن سانتریفیوژها بوده است و من امروز اعلام می‌کنم براساس یک تصمیم ملی و یک خواست مدنی چرخ سانتریفیوژهای ما برای همیشه خواهد چرخید، هر روز بهتر از دیروز.

* هدف اصلی این خرابکاری سیاسی است تا نگذارند دستیابی مردم ایران به حقوق خود در عرصه جهانی به ثمر بنشیند.

* تجربه به ما نشان می‌دهد هرگاه در عرصه جهانی گام‌های موثری را بر می‌داریم دشمن استراتژیک ایران و مردم ایران کینه‌توزانه علیه منافع ملت به اعمال تروریستی ناجوانمردانه دست می‌زند.

* هدف این گونه تخریب‌ها هم حمله به توانایی‌های فنی و هم حمله به توانایی‌های سیاسی ایران است. آنها به دنبال تضعیف روحیه جوانان غیور در صنعت هسته‌ای و ایجاد یاس و ناامیدی در مردم هستند.

پاسخ سه گانه ایران به حادثه خرابکارانه در تاسیسات نطنز

* ما قطعاً پاسخ محکم خواهیم داد. ایران به این گونه اقدامات استراتژی، پاسخ سه گانه را دنبال می‌کند.

* اول حق خود را برای اقدام علیه عاملین و آمرین و مباشرین محفوظ دانسته و مجازات خواهند شد. کانون این پاسخ نیز در سرزمین متجاوز خواهد بود. پاسخ دوم ما پیشرفت و گسترش فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای در کشور است.

* پاسخ سوم در عرصه سیاسی است. با عقب راندن تحریم‌ها و تلاش مضاعف برای کسب حقوق ملت ایران اهدف تروریست‌ها را ناکام خواهیم گذاشت. ما در دام عملیات تحریکی دشمن ایران قرار نمی‌گیریم، به مسیر درست خود در عرصه بین المللی ادامه داده، تحریم را خواهیم شکست و به تامین و گسترش صلح و امنیت جهان و منطقه کمک خواهیم کرد، اجازه نمی‌دهیم زندگی ننگین شما که مثل انگل فقط در فضای ناامن ممکن است ادامه دهید.

* شواهدی بسیار قوی از دست داشتن رژیم صهیونیستی در این حادثه وجود دارد. اول آنکه مقامات این رژیم از ترس پاسخ قاطع ایران با اظهارات دو پهلو شادمانی می‌کنند.

*دوم اینکه خوشبختانه وزارت اطلاعات و متخصصان ضد جاسوسی ما در ماه‌های گذشته و پس از شهادت شهید فخری زاده چندین تیم ترور و خرابکاری وابسته به سرویس‌های امنیتی اسرائیل را دستگیر و هم اکنون پرونده این افراد در مراحل بررسی قضایی قرار گرفته است.

*: در این حادثه هم فرد خائن به ملت شناسایی و هویت او مشخص شده است و اقدامات لازم در دست پیگیری است.

گذشت زمان ممکن است احیای برجام را بسیار دشوارتر کند

*{ در پاسخ به این سوال که چقدر امکان رفع تحریم‌ها وجود دارد}: ما تا امروز برای آمریکا هیچ جای ابهامی باقی نگذاشته‌ایم که برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات راهی جز لغو تمام تحریم‌هایی که در دوره ترامپ اعمال شده وجود ندارد. نوبت آمریکاست که ثابت کند برای بازگشت به برجام جدی است.

* مذاکرات انجام گرفته در کمیسیون مشترک برجام تا امروز سازنده و در مسیر درستی به پیش می‌رود. منتظریم آمریکا به جای بازی با کلمات، با گام‌های عملی برای اثبات حسن نیت خود بردارد.

* دولت ترجیح می‌دهد که میراثی بدون تحریم را به دولت بعدی واگذار کند، اما در عین حال مایل هم نیستیم که شتابزده رفتار کنیم. اگر آمریکا آماده انجام تعهداتش باشد، ما هم متقابلاً آماده انجام تمام تعهدات خودمان هستیم در غیراین صورت، گذشت زمان ممکن است احیای برجام را بسیار دشوارتر کند.

سیاست سخت‌گیرانه عدم مذاکره مستقیم با آمریکا مبتنی بر سال‌ها تجربه است

*{ در پاسخ به این سوال که آیا مذاکره مستقیم با آمریکا برای بازگشت به برجام و اعلام مطالبات ایران به صورت مستقیم راهکار منطقی‌تر و عملی‌تری نیست؟}: سخت گیری ما برای امتناع از مذاکره با آمریکا خارج از چارچوب برجام پیام روشن و سختگیرانه ای دارد مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه مذاکره با آمریکا خارج از موضوع برنامه‌های هسته‌ای و بیرون از چارچوب برجام را به رسمیت نمی‌شناسد و ضرورتی برای انجام چنین گفتگوهایی قائل نیست. این سیاست و سخت‌گیری مبتنی بر سال‌ها تجربه است.

* از آنجایی که آمریکا هنوز به برجام بازنگشته نمی‌تواند از ساختار مذاکراتی آن با ایران از جمله در کمیسیون مشترک استفاده کند. بعلاوه، از نظر ما مذاکره تنها زمانی لازم است که با مسئله پیچیده‌ای رو به رو باشیم در حالیکه نحوه بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات روشن و تعیین شده در متن توافق برجام بسیار ساده بوده و نیازمند مذاکره نیست.

*اگر آمریکا می‌خواهد طرف مذاکره با ایران در کمیسیون مشترک قرار بگیرد باید به برجام بازگردد و برای بازگشت به برجام راهی جز لغو یکباره و تمامی تحریم‌های ناقض توافق که دوره ریاست جمهوری ترامپ اعمال شده وجود ندارد. اگر این اتفاق صورت بگیرد، ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بعد از راستی آزمایی، به همه تعهدات خود مطابق برجام بازخواهیم گشت.

*{در پاسخ به این سوال که مواضع روسیه در مذاکرات وین را چگونه ارزیابی می‌کنید}: دوستان روسی ما با مواضع ایران به خوبی آشنایی دارند و همانند سال‌های گذشته نقش سازنده‌ای را در این گفتگوها ایفا می‌کنند.

* ایران و روسیه هر دو قربانی تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا بوده اند و در تلاش برای مقابله با این نوع اقدامات خودسرانه مواضع مشترکی دارند.

* ما به رایزنی‌های مداوم با هدف اطمینان از اجرای کامل تعهدات توسط همه طرف‌های ۱+۴ ادامه می‌دهیم. سفر آقای لاوروف هم در ادامه این رایزنی‌ها و مشورت‌های مرسوم میان دو کشور نه تنها درباره اطمینان از اجرای کامل برجام بلکه در سایر موضوعات مورد علاقه طرفین از جمله در حفظ و گسترش روابط تجاری و همکاری‌های دو کشور در مسائل منطقه‌ای است.

* در جریان این سفر تمدید ۵ ساله سند همکاری دو جانبه (موافقتنامه تاسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی) بین ایران و روسیه به امضای وزرای امور خارجه دو کشور خواهد رسید.

اجازه سخنرانی معاون رئیس‌جمهور درباره ادعای استنکاف رئیس‌جمهور از قانون را ندادند

ربیعی در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس در حالی روز یکشنبه گزارش کمیسیون حقوقی مجلس را تحت عنوان استکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ ۱۳ فقره قانون به قوه قضاییه ارجاع دادند که تعداد زیادی از لوایح دولت در مجلس اعلام وصول نشده است. نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا سازوکاری برای رسیدگی به شکایت احتمالی دولت از مجلس هم در این مورد وجود دارد؟ گفت: درباره ادعای استنکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ ۱۳ فقره قانون، قبلاً صحبت شده و آقای امیری معاون امور مجلس رئیس‌جمهور هم در کمیسیون قضایی مجلس، توضیحات قابل توجه و مبسوطی را ارائه کرده اند. هرچند که طبق قانون و روال وی باید در صحن علنی مجلس نیز صحبت می‌کرد اما این اجازه به معاون پارلمانی رئیس جمهور داده نشد.

* از ۱۳ مورد ادعایی ۸ مورد مربوط به مجلس دهم است و ارتباطی به این مجلس ندارد. اتفاقاً آنها هم توسط رئیس مجلس وقت، به روزنامه رسمی ابلاغ شده است.

* ۳ مورد هم توسط رئیس‌جمهور ابلاغ شده اما روزنامه رسمی آنها را منتشر نکرده است. ۲ مورد هم مرتبط به این مجلس است که توسط رئیس مجلس برای انتشار به روزنامه رسمی داده شد.

* اما اقدام شکایت نمایندگان از دولت به دلیل آنچه «ابلاغ نکردن قوانین» خوانده‌اند، اقدامی عجیب و بدعتی است تازه و به اعتقاد حقوقدانان، این شکایت، اساساً موضوعیت ندارد چرا که قانون، فرایند ابلاغ قوانین را مشخص کرده و گفته که د رصورت ابلاغ نکردن رئیس‌جمهور، رئیس مجلس می‌تواند قانون را ابلاغ کند. این شکایت برای ابلاغ قوانین اصلاً ضرورت ندارد.

* از این منظر، به نظر می‌رسد برخی نمایندگان محترم بین اجرا و ابلاغ قوانین، تمییزی قائل نیستند چون همان طور که گفتم اگر بر فرض، رئیس قوه مجریه از ابلاغ قانونی استنکاف کند، رئیس قوه مقننه می‌تواند آن را ابلاغ کند. این سنت ۴۰ ساله‌ای است که در مجلس جاری بوده است بنابراین ظاهراً اتقاق جدیدی در حال رخ‌دادن است.

* اما برگردیم به سوال شما، متاسفانه عکس این قضیه وجود دارد یعنی تعدادی لایحه دولت در مجلس یازدهم در حالی معطل مانده که نمایندگان محترم با عناوین مشابه و با بارمالی قابل توجه، اقدام به تهیه و تصویب طرح می‌کنند که به جز تحمیل هزینه در عمل، مشکلاتی را هم ایجاد می‌کند. تجربه گذشته نشان می‌دهد روند تصویب قوانین، اگر از طریق ارائه لوایح باشد، آن قانون‌، دقیق‌تر خواهد بود چرا که کار کارشناسی کامل بر روی لایحه صورت می‌گیرد.

* علاوه بر آن، تعدادی از لوایح مهم دولت علی‌رغم پیگیری‌های مکرر، هنوز اعلام وصول نشده است. البته دولت تلاش دارد حتی‌المقدور موضوع را با پیگیری‌های اداری و پارلمانی حل و فصل کند و نیازی به شکایت به مراجع قضایی و ذی‌ربط نباشد وگرنه شکایت به کمیسیون اصل ۹۰، یا شکایت به بازرسی کل کشور و شکایت به قوه قضاییه استفاده از ظرفیت تبصره اصل ۱۱۰ قانون اساسی راهکارهایی است که می‌توان به آنها تمسک جُست.

* برای اطلاع لیست فهرست لوایح اعلام وصول‌نشده در مجلس یازدهم را خدمتتان اعلام می‌کنم: ۱- لایحه نحوه مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف قانونی و ارائه خدمات عمومی، ۲- لایحه مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری، ۳- لایحه اصلاح بند (و) و تبصره (۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور، ۴- لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت، ۵- لایحه تمدید مقررات مقرر در تبصره‌های ۱و ۲ ماده ۲ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، ۶- لایحه اصلاح و الحاق موادی به قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا در روستاهای کشور که مصوب ۱۳۷۷ است، ۷- لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان و نکته آخر آنکه جالب است بدانید برخی از این لوایح نیز دو فوریتی بوده‌اند که هنوز اعلام وصول نشده اند. بنابراین قضاوت با افکار عمومی است که چه کسی نسبت به قوانین، بی‌توجه است.

نظر دولت به عدم فیلتر «کلاب هاوس» است

*{ درباره اظهارنظرهای ضد و نقیض در خصوص بسته شدن شبکه اجتماعی کلاب هاوس و نظر دولت در این خصوص}: کسی نباید از آگاه شدن مردم واهمه داشته باشد. برخی خودشان توانایی گفتگو با مردم و نخبگان را ندارند و از صحبت دولتمردان با مردم هراسان شده اند.

* رئیس جمهور یکشنبه در دولت به وزیر ارتباطات دستور دادند اولاً جزئیات را به مردم بگویند و ثانیاً مطابق قانون از اختلال کنندگان شکایت و از اهرم‌های قانونی موجود برای پاسخگویی متخلفین و هم برای حفظ فضای ایجاد شده و باز شده استفاده کنند. دیدگاه دولت مبنی بر باز بودن این شبکه اجتماعی است.

نمی‌توانیم هر لحظه قاعده جدیدی برای مقابله با کرونا بگذاریم

*{ در پاسخ به سوالی  مبنی بر اینکه «انتقادات زیادی به سیاست دولت در قبال تعطیلات نوروزی مطرح شده است تا جایی که برخی مسئولان وزارت بهداشت هم خواستار ممنوعیت سفرها بودند؛ شفاف بفرمائید آیا سیاست دولت در ایام نوروز تقدم معیشت بر سلامت بود؟ این نوع تصمیم‌گیری‌های از سوی دولت به دوگانه‌هایی که همواره شما در رد آن سخن گفتید، دامن نمی‌زند؟»}: ما نمی‌توانیم هر لحظه قاعده جدیدی بگذاریم. قاعده‌ای که در قالب مصوبات ستاد ملی کرونا براساس رنگ بندی شهرها اعلام شده است، علمی و کاملاً دقیق بوده که خود وزارت بهداشت هم آن را ارائه کرده بود.

* سیاست دولت هم اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا در همه شهرها است. درباره موج چهارم کرونا، در حال حاضر در جهان، با افزایش انواع جهش‌یافته ویروس کرونا مواجهیم. رئیس سازمان بهداشت جهانی نیز اخیراً در این باره هشدار داده‌اند. این اتفاق فقط مختص ایران نیست و در روزهای اخیر، کشورهای دیگری به جز کشور ما دچار موج تازه کرونا شده‌اند. به عنوان نمونه، کشورهای ترکیه و فرانسه نیز ناگزیر از اِعمال محدودیت‌های جدید شده اند.

* بنابراین، مهمترین عوامل در شیوع موج جدید کرونا در ایران، دو عامل ویروس جهش‌یافته کرونا و عدم رعایت پروتکل‌ها است، سفرهای نوروزی بدون رعایت و همراه با شکستن پروتکل‌های رخ داده است.

پروتکل‌ها در سفرهای نوروزی رعایت نشد

* هر چند بنابر گزارش آقای مونسان وزیر میراث و گردشگری، تعداد سفرهای نوروزی به نسبت نوروز ۹۸ بسیار کاهش یافته و فقط در مقایسه با نوروز ۹۹ که تقریباً سفرهای نوروزی نزدیک به صفر بود، بیشتر شده اما در همین اندازه سفرها هم مراعات‌ها به خوبی صورت نگرفته است. حرکت افراد مبتلا هم در درون شهرها قابل توجه بوده است، البته قدرددان آن هموطنانمان هستیم که به هشدارها توجه کرده و به سفر نرفتند.

* آقای رییسی سخنگوی ستاد ملی کرونا اعلام کرده اند که این اوج نتیجه تجمع‌ها برای خریدهای شب عید بوده است.

* انتظار می‌رفت که امسال نیز مردم هشدارها را جدی بگیرند و کماکان دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنند اما متاسفانه این طور نشد، میزان استفاده از ماسک از ۹۰ درصد به ۵۶ درصد رسیده بود و این یعنی عادی‌انگاری نسبت به کرونا.

با کرونا نمدی برای بازی سیاسی نبافیم

* نکته مهمی که می‌خواهم بگویم آن است که در حال حاضر، همه باید توجهمان به مهار موج به راه افتاده باشد. تهدید کرونا علیه همه ملت ماست، همه ما در معرض خطر و نگرانی و مقابله هم‌، یک امر همگانی است. دولت و همه اجزای آن، نهاد و ارکان نظام و نیز همه مردم، باید با هم حرکت کنیم. همه اظهارات از سر دلسوزی و نگرانی صورت می‌گیرد. من خواهش می‌کنم سیاسیون این یک مسئله را رها کنند، از کرونا نمدی برای بازی سیاسی نبافند. به جای متهم‌کردن این یا آن، انرژی خود را باید صرف غلبه بر وضعیت به وجود آمده بکنیم.

* از طرفی معمولاً بخش‌های مختلف و دستگاه‌های ذیربط نظرات خودشان و دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کنند و در موضوعات مختلف به دیدگاه‌های کارشناسی خود تاکید و اصرار می‌ورزند.

* موارد متعددی بوده است که مشاهده کرده ایم بخش امنیتی دیدگاه خود را داشته و بخش اقتصاد دیدگاه خود را بیان می‌کند. چندی پیش وزیر گردشگری از سقوط بسیار بد حوزه گردشگری در اقتصاد و عدم رشد آن در آینده نزدیک و از بیکاری گسترده فعالان در این حوزه سخن می‌گفت.

حفظ توامان سلامت و معیشت مردم پیچیده است

* وزیر کار و رفاه اجتماعی نیز از تعطیلی واحدهای خدماتی ابراز نگرانی می‌کرد. به هر حال هر کسی از جنبه‌ای به آن نگاه می‌کند. همه در حوزه خودشان کارشناس و صاحب نظر هستند یا تعارضی بین نگاه محیط زیستی و توسعه‌ای دستگاه‌های اجرایی، بانک مرکزی و سازمان برنامه و ده‌ها موارد دیگر از این قبیل هستند.

* اما در این مورد که ستاد ملی کرونا باید بطور توامان از جان مردم در برابر ویروس و معیشت محافظت کند، بحث پیچیده‌تر می‌شود. در منحنی های مختلف همیشه انتخاب بهترین نقطه با اولویت حفظ جان و سلامت مردم در درجه اول مدنظر قرار گرفته است.

* به هرحال این اتفاق رخ می‌دهد، افرادی دلسوز هستند و نکاتی در این زمینه‌ها بیان می‌کنند که ممکن است ایجاد حاشیه کند. الان زمان عبور از این بحران است. مسئله کرونا همه جامعه را دچار بحران کرده و برای عبور از این بحران همه باید کنار هم باشیم.

* فارغ از این بحث، شاهد نوعی رفتار از جناح‌های سیاسی هستیم که گویی موضوعی برای سیاسی کاری یافته اند و به سرعت از مرغ شیفت کردند به سلامت. بازتاباندن و تکرار مکرر این مباحث باعث تعجب شده است.

* لطفاً شما عرصه جان مردم را سیاست زده نکنید! از مباحث سلامت بروید بیرون به سلامت!