روحانی: چرا برای مذاکره‌کنندگان کف نمی‌زنید؟ /ترامپ فریب خورد

رئیس‌جمهور گفت: چرا وقتی تیم ملی مذاکرات در مذاکرات پیروز می‌شویم سخت‌مان است که کف بزنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به سالگرد ۲۳ تیر روز انعقاد برجام گفت: روز ۲۳ تیر ماه سال ۹۴ بود که ما به توافق رسیدیم و به همین دلیل این روز به عنوان روز گفتگو و تعامل سازنده نامگذاری شد.

روحانی تاکید کرد: یکی از اهداف مهم برای دولت یازدهم و دوازدهم، احقاق حق ملت در زمینه مسائل فناوری‌های مدرن، تجارت، اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی و تولید بود که این هدف اصلی در دولت یازدهم انجام و در دولت داوزدهم هم تکرار شد.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر بخوانید؛

* برخی مسائل در سال‌های گذشته در جامعه وجود داشت که به ذهن مردم این چنین آمده بود که قطعنامه هایی در سازمان ملل تصویب شده و ذیل فصل ۷ هم قرار دارد و دیگر کاری نمی‌توان کرد.

* کاری که دولت یازدهم انجام داد و در تاریخ کشور ما بعنوان یک فعالیت ارزشمند و حرکت مهم در فعالیت‌های سیاسی و بین‌الملل ثبت است اینکه ما در ۱۰۰ روز اول توانستیم به یک توافق موقتی با ۱+۵ برسیم و با این توافق ادامه تحریم‌ها متوقف شد.

* می‌توان از طریق گفتگو و تعامل سازنده مسائل پیچیده و مهمی که بین کشور ما و کشورهای بزرگ وجود دارد را حل و فصل کرد. یک فکری بود که با مذاکره این گره باز نمی‌شود و در نهایت باید در میدان زورآزمایی مسائل را حل کنیم.

* ما توانستیم در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ سرمایه ها را جذب کنیم و پتروشیمی و پالایشگاه را توسعه دهیم و باعث شد که بتوانیم در جنگ اقتصادی بایستیم.

*  برخی می‌گویند ممکن است دنیا توافق را بشکند. قرآن به پیامبر می‌گوید هر عهدی با کفار می‌بندید آنها می‌شکنند. خب یک آدم مجنون در آمریکا آمد و تحت فشار اسرائیل، عربستان، افراطیون آمریکا و ضدانقلاب قرار گرفت. به ترامپ گفتند اگر تو از برجام بیرون بیایی، برجام باقی نمی‌ماند چراکه ایران هم از برجام خارج می‌شود و دیگر کسی تو را مقصر نمی‌ماند.

* ترامپ در این مساله فریب خورد. ترامپ به هیچکدام از اهدافش نرسید چراکه می خواستند اقتصاد ایران فروبپاشد.

* صنعت هسته ای ما باقی ماند، آنها می‌خواستند فردو کاملا تعطیل شود. اینها در سایه ایستادگی ملت بود چراکه مذاکره پشتوانه می‌خواهد.

* آنچه ما در سایه مذاکره می‌خواستیم بدست آوردیم، امروز زندگی مردم کاملا تحت فشار است. کار آسانی نیست وقتی درآمد ۶۰ میلیارد دلاری کشور حذف می‌شود، بتوان کشور را اداره کرد.

* در سال باید ۴۰ تا ۵۰ میلیارد واردات داشته باشیم، مردم باید بدانند همه مشکلاتی که امروز داریم برای این است که واردات به موقع انجام نمی‌شود.

* چرا وقتی تیم ملی مذاکرات در مذاکرات پیروز می‌شویم سخت‌مان است که کف بزنیم.