صدا و سیما شکایت کرد، یک استودیوی خبری پلمب شد

با شکایت صدا و سیما و با حکم قضایی، استودیوی خبری تیتر قزوین که با همکاری خبرگزاری ایلنا کارش را آغاز کرده بود، پلمب شد.

ایلنا نوشت: با شکایت صدا و سیما و با حکم قضایی، استودیوی خبری تیتر قزوین که با همکاری خبرگزاری ایلنا کارش را آغاز کرده بود، پلمب شد.

صدا و سیما در اقدامی عجیب و در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» با شکایت از استودیوی خبری تیتر قزوین ، این رسانه مستقل را پلمب کرد و مانعی اساسی پیش روی تولیدات رسانه‌ای قرار داد.

کم‌تر کسی تصور می‌کرد در استان قزوین شاهد زایش رسانه‌های نو و بی‌بدیل باشیم، رسانه‌هایی که هم در فرم و هم محتوا ایجاد شدند تا شعار تولید را محقق سازند.

استودیوی خبری تیتر قزوین که با همکاری خبرگزاری ایلنا به‌تازگی کار مشترک خود را آغاز کرده بود، از همین جنس رسانه‌ها بود که آمده بود تا فصلی نو پیش روی شهروندان این استان قرار دهد ،اما دیری نپایید که با فشار غیر معمول پلمب شد.

ماجرا از آن‌جایی شروع شد که صدا و سیمای قزوین به‌رغم قانونی دانسته شدن فعالیت این پایگاه خبری شکایتی را مبنی بر فعالیت غیرقانونی این پایگاه خبری در تولید محتوا به سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) ارسال کرده و در نتیجه طی مدتی کوتاه، نامه‌ای با امضای معاون امور حقوقی ساترا تنظیم و به دادستان و رئیس دادگستری مبنی بر پلمب استودیو تیتر قزوین ارسال شد و مدیرمسئول این رسانه پس از حضور در اداره نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی استان با نامه‌ای مبنی بر صدور دستور پلمب استودیو از طرف معاون دادستان قزوین مواجه شد.

در ادامه برای رفع ابهام، مجوزهای اخذ شده توسط مدیر مسئول این رسانه ارائه شد؛ اما در نهایت اماکن با حکم قضایی نسبت به پلمب آن اقدام کرد.

برابر  با اصل ۲۴ قانون اساسی، نشریات  و مطبوعات در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشد. همچنین مطابق با ماده ۱ قانون مطبوعات نیز نشریه الکترونیکی، رسانه‌ای است که به طور مستمر در محیط رقمی (دیجیتال) انواع خبر، تحلیل، مصاحبه و گزارش را در قالب نوشتار، صدا و تصویر منتشر می‌کند.

باتوجه به این قانون، پایگاه خبری تیتر قزوین به طور کاملا قانونی و با اخذ مجوزهای لازم از طرف هیئت نظارت بر مطبوعات فعالیت خود را آغاز و در راستای پیشبرد اهداف خبری با حضور مسئولان استانی نسبت به تولید آثار تصویری و گفت‌وگو محور در استودیوی خبری اقدام کرده بود.

درواقع پلمب دفتر این پایگاه خبری در شرایطی رخ داد که طبق قانون مطبوعات مجوزهای لازم اخذ شده و تعریفی برای اخذ مجوز مجزا برای فعالیت خبری در قالب تصویری و گفت‌وگو محور ارائه نشده است.

باید دید طبق چه مبنایی این شکایت از سمت صدا و سیما ارائه شده و چرا مجوزی مضاف بر مجوز مطبوعات از این پایگاه خبری خواسته شده است، مگر نه اینکه فعالیت در قالب صوت و تصویر جزء ارکان پایگاه‌های خبری، خبرگزاری‌ها و مطبوعات تعریف شده و طبق نص قانون مراحل و روند قانونی فعالیت آن نیز مشخص و واضح است.