صفر تا صد آموزش پیانو با وب نوازان

اغلب افرادی که به نوعی عاشق صدای پیانو می شوند و رویای نواختن آن را دارند در شروع راه با سئوالاتی روبرو هستند که شاید ساده به جواب آنها نرسند. در ادامه قصد داریم با پاسخ به سئوالات عمومی هنرجویان، این راه پر پیچ و خم را برایشان ساده کنیم.

اغلب افرادی که به نوعی عاشق صدای پیانو می شوند و رویای نواختن آن را دارند در شروع راه با سئوالاتی روبرو هستند که شاید ساده به جواب آنها نرسند. در ادامه قصد داریم با پاسخ به سئوالات عمومی هنرجویان، این راه پر پیچ و خم را برایشان ساده کنیم.

آیا به هدف خود برای آموزش پیانو فکر کرده ام؟

دوست دارم سبک کلاسیک پیانو را کار کنم یا سبک ایرانی؟

سن من در یادگیری پیانو چقدر اهمیت دارد؟

چه مدل پیانویی برای شروع باید تهیه کنم؟ میتوانم از کیبورد بجای پیانو استفاده کنم؟

آیا می توانم آنلاین یاد بگیرم؟ شرکت در کلاس آنلاین چه شرایطی نیاز دارد؟

با کدام کتاب و روش آموزشی و استاد میتوانم به هدف خود برسم؟

چطور باید تمرین کنم و بعد از چه زمانی نوازنده می شوم؟

آیا به هدف خود برای آموزش پیانو فکر کرده ام؟
قبل از شروع هرکاری هدف گذاری برای شناخت مسیر و موفقیت بسیار اهمیت دارد. چرا که یک هدف واضح و روشن در انگیزه ی ادامه ی راه، همچنین رسیدن به پیشرفت دلخواه شما موثر بوده و مراحل و قدم های درست را مشخص می کند. حالا به این سئوال پاسخ دهید، دوست دارید رشته ی موسیقی را در دانشگاه یا هنرستان بصورت حرفه ای ادامه دهید و نوازنده ی کنسرت باشید و یا می خواهید نوازندگی پیانو بخشی از زندگی شما و سرگرمی در کنار تحصیل و کارتان باشد؟ البته جزو هر کدام از این دو دسته هم که باشید یک وجه اشتراک دارید، شما از نواختن این ساز جادویی لذت می برید.

دوست دارم سبک کلاسیک پیانو را کار کنم یا سبک ایرانی؟

بعد از مشخص شدن هدف، شناخت علاقه تان به سبک دلخواه برای حفظ انگیزه و تلاش مداوم در مسیر یادگیری مهم است. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که از قطعات کلاسیک پیانو، مانند سمفونی های بتهون لذت می برید و یا اجری استاد جواد معروفی را دوست دارید؟ البته باید در نظر گرفت که علاقه ی شما به یکی از این دو سبک در شروع راه موثر نیست ، چرا که اصول پایه ای آموزشی در هردو یکسان است. فردی که به قطعات پیانو ایرانی علاقمند است نیز میبایست اصول پیانو را بصورت کلاسیک بیاموزد و بعد از تسلط کامل به تمامی تکنیک ها و مهارت ها به سراغ قطعات ایرانی و دستگاهی موسیقی ایران برود.
سن من در یادگیری پیانو چقدر اهمیت دارد؟

باید گفت، به هیچ وجه ارتباط مستقیمی بین سن شما و یادگیری پیانو وجود ندارد. تنها عامل تعیین کننده در پیشرفت شما میزان عشق و علاقه به یادگیری و داشتن تمرینات با کیفیت و منظم است. مادامی که این دو عامل شما را رو به جلو هدایت کند مانع دیگری وجود ندارد.
چه مدل پیانویی برای شروع باید تهیه کنم؟ میتوانم از کیبورد بجای پیانو استفاده کنم؟

هیچ استادی برای یک هنرجوی مبتدی توصیه به خربد یک پیانوی حرفه ای آکوستیک نمی کند و شما با یک پیانوی دیجیتال با حداقل سه قابلیت زیر میتونید به راحتی بدون نیاز به فضای زیاد و یا هزینه ی بالای خرید، آموزش را شروع کنید. اگر برای شروع به دنبال کمترین هزینه و در عین حال مناسبترین پیانو هستید موارد زیر را در نظر بگیرید:

داشتن ۳ پدال (نگهدارنده، میانی و نرم)

۸۸ کلاویه (همان کلیدهای سیاه و سفید پیانو)

مبله

از جمله برندهای معروف می توان به یاماها ، کاوایی و کاسیو اشاره کرد. از جمله مدل های مناسب برای شروع می توان به YAMAHA ARIUS YDP-142و YAMAHA ARIUS YDP-103 اشاره کرد. اگر هدف پیانو دارید هیچ گاه بخاطر قیمت به سراغ کیبورد نروید چرا که کیبورد با پیانو تفاوت دارد.

آیا می توانم آنلاین یاد بگیرم؟ شرکت در کلاس آنلاین چه شرایطی نیاز دارد؟

باید گفت؛ امروزه با گسترش ارتباطات اینترنتی و همچنین ابزار های متنوع استفاده از آن، یادگیری پیانو نیز در منزل با اساتید حرفه ای همانند سایر آموزش های آنلاین و حتی کلاسهای دانشگاهی براحتی امکان پذیر است.این روش آموزشی مزایای بسیاری برای هنرجو از جمله، بهره مندی از کلاس آنلاین ، بدون محدودیت زمانی و مکانی و همچنین امکان رفع اشکال و پیشرفت درست آموزشی با نظارت اساتید متبحر دارد. تنها شرایط لازم اینترنت ، گوشی موبایل یا لپ تاپ و در نهایت پیانو است و نه چیز دیگری. با قرار دادن زاویه ی دوربین وب کم خود استاد به راحتی دست شما ، چطور نشستن و انگشت گذریتان را مشاهده می کند و ایراداتان را اصلاح می کند.

با کدام متد (کتاب) و روش آموزشی و استاد میتوانم به هدف خود برسم؟

اغلب هنرجویان در پیدا کردن کلاس با کیفیت عالی و استاد مجرب دچار مشکل هستند و گاها از اهمیت نقش استاد و آموزش با کیفیت بخصوص در شروع راه غافل هستند. به عنوان مثال، نشستن درست پشت پیانو و انگشت گذاری صحیح از اصولی است که اگر در ابتدای آموزش به درستی انجام نگردد و ایرادات شما توسط استاد برطرف نگردد در آینده مشکلات بسیاری برایتان خواهد داشت و گاها اصلاح آن توسط استاد به زمان زیادی نیازمند خواهد بود.
در تمامی آکادمی ها و هنرستان های بزرگ دنیا، کتابهای مرجع و پایه ی معروفی تدریس می شوند که از جمله معروف ترین کتابهایی که در سراسر دنیا برای آموزش پیانو بخصوص در سطح مقدماتی از آن استفاده می کنند کتاب آموزش پیانو بیر است. این کتاب شامل یک سری تمرین های مقدماتی برای تقویت و پرورش دست چپ و راست هنرجو از ابتدایی تا پیشرفته به صورت آرام و تدریجی است. از ویژگی های خوب این کتاب این است که قدم به قدم مباحث را پیش می برد و به مرور هنرجو شاهد پیشرفت خود خواهد بود. نویسنده این کتاب فردیناند بیر، پیانیست و آهنگساز آلمانی بود که امروزه به یکی از مهمترین متدهای پیانو مشهور است. کتابهای هانون و چرنی نیز کتابهای مشهوری هستند که برای پیانو تدریس می شوند. در کنار تمام تکنیک ها قطعات بسیاری نیز با هنرجویان کار می شود که نتیجه ی تکنیک ها و اتودهای آموخته شده است.

چطور باید تمرین کنم و بعد از چه زمانی نوازنده می شوم؟

بزرگترین سئوال هر هنرجویی ، دانستن زمان رسیدن به هدف برای نوازنده شدن است. البته که این سئوال در برنامه ریزی شما موثر است اما موسیقی علاوه بردانش پایه ی تئوری یک مهارت عملی است و مانند هر مهارت دیگری مانند رانندگی ، یادگیری یک زبان جدید و یا هر چیز دیگری نیاز به زمان و صبر دارد و تنها راز یادگیری این مهارت تمرین مداوم و با کیفیت است. اگر در تمرینات خود روشمند و پایبند به اصول و برنامه باشید و روزی حداقل یک ساعت تمرین مفید داشته باشید بعد از یکسال به جایگاه خوبی خواهید رسید و با تمرین بیشتر مهارت بیشتری کسب خواهید کرد. اساتید برجسته ای چون موتسارت به انجام تمرین جدید با سرعت پایین و افزایش سرعت پس از تسلط بر تکنیک تاکید فراوان داشتند. هنگام یادگیری پیانو، بسیاری از ما آرزوی زمانی را داریم که انگشتان ما می توانند از روی کلاویه ها پرواز کنند اما باید صبور بود.
اگر هدف خود را واضح دیده اید و میخواهید با انگیزه آموزش پیانو رو شروع کنید وب نوازان در این مسیر به شما کمک خواهد کرد، برای مشاوره و کسب اطلاع از کلاسها و روشهای آموزشی تماس بگیرید.