طفره رفتن کاخ سفید از سوالی درباره احتمال سقوط افغانستان

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید از گفتن این که آمریکا در صورت افتادن افغانستان به دست طالبان چه کاری خواهد کرد خودداری کرد.

ایسنا نوشت: دبیر مطبوعاتی کاخ سفید از گفتن این که آمریکا در صورت افتادن افغانستان به دست طالبان چه کاری خواهد کرد خودداری کرد.

به گزارش نیویورک پست، در آستانه خروج آمریکا از افغانستان بعد از ۲۰ سال جنگ در این کشور فعالیت‌های شبه نظامی این گروه تشدید شده است.

جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید در نشستی مطبوعاتی روزانه از پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا آمریکا مجددا به اعزام سربازان به افغانستان در صورت شکست خوردن دولت متحد با آمریکا در این کشور از طالبان می‌پردازد خودداری کرده و گفت: من قرار نیست به یک سوال فرضی بپردازم.

ساکی در ادامه با اصرار یک خبرنگار دیگر مواجه شد که پرسید، “آیا شما این حقیقت یا امکان اینکه طالبان در واقع می‌تواند افغانستان را تصرف کند می‌پذیرید؟” ساکی به جای دادن پاسخ مستقیم گفت، بایدن یک “ارزیابی واضح” را دریافت کرده و “آنچه من می‌توانم به شما به روشنی بگویم علت این است که چرا او تصمیم به خارج ساختن سربازان آمریکایی گرفت”.

ارتش افغانستان عمدتا به عنوان یک نهاد درگیر با فساد و بی کفایتی در نظر گرفته شده و اخیرا از شکست‌های تحقیر آمیز رنج برده است. چند روز پیش ارتش آمریکا پایگاه هوایی بگرام در نزدیکی شهر کابل را تحویل داد اما به دلیل ارتباط ضعیف غارتگران بخش عمده‌ای از اقلام در نظر گرفته شده برای سربازان افغان را به غارت بردند.

ساکی خاطر نشان کرد، اکنون جنگ “بین افغان‌ها و اعضای طالبان است اما ما نسبت به فرآیند سیاسی برای حل و فصل درگیری از طریق مذاکرات متعهد و حامی هستیم”.

ساکی گفت: ما از این لحاظ قرار نیست به اعلام “تکمیل ماموریت” بپردازیم. این یک جنگ ۲۰ ساله است که هنوز به طور نظامی در آن پیروزی کسب نشده است.