علت عدم دعوت اسد به اجلاس منطقه‌ای بغداد فاش شد

منبع عراقی علت دعوت نکردن عراق از بشار اسد برای حضور در کنفرانس اجلاس همسایگان در بغداد را که پایان ماه جاری میلادی برگزار می‌شود، فاش کرد.

ایسنا نوشت: منبع عراقی علت دعوت نکردن عراق از بشار اسد برای حضور در کنفرانس اجلاس همسایگان در بغداد را که پایان ماه جاری میلادی برگزار می‌شود، فاش کرد.

این منبع به شبکه آرتی روسیه گفت: این کنفرانس براساس ایده عراق و فرانسه برگزار می‌شود، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه کسی بود که تمایل دارد رهبران کشورها به بغداد بیایند.

این منبع افزود: یکی از شروط ماکرون برای موفقیت کنفرانس دعوت نکردن از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه بود زیرا نمی‌پذیرد با اسد دور یک میز بنشیند.

به گفته این منبع، دولت عراق با ماکرون در نظرش برای به سختی نینداختن بقیه رهبران کشورها از بابت دعوت از اسد توافق کرد.

پیش از این در بیانیه رسمی وزارت خارجه عراق آمده بود که در پی انتشار اخباری از قبیل دعوت از اسد، دولت عراق تأکید می‌کند که چنین دعوتی در کار نیست و هرگونه دعوت رسمی با نامه رسمی نخست‌وزیر عراق انجام می‌شود و هیچ طرفی حق ندارد به نام دولت عراق از هیچ مقامی دعوت به عمل آورد.

اشاره وزارت خارجه به سفر فالح الفیاض، رئیس سازمان حشد شعبی به سوریه و دیدارش با اسد است که گفته شده بود، رئیس جمهوری سوریه طی دیدار خود با فالح الفیاض پیام نخست وزیر عراق در مورد اجلاس سران کشورهای همسایه عراق که قرار است در بغداد در اواخر ماه جاری برگزار شود دریافت کرد.