متخصص اورولوژی در تهران : علائمی که باید به اورولوژیست مراجعه کرد

مردان، با بالا رفتن سن، بیشتر دچار مشکلاتی در سلامتی می‌شوند. در این شرایط، پزشکان مراجعه به متخصص اورولوژی مجرب را توصیه می‌کنند. سؤال این است که آیا شما باید به متخصص ارولوژی مراجعه کنیم یا خیر؟ در اینجا به برخی از علائمی اشاره کرده‌ایم که در صورت مشاهده آن‌ها باید به یک پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

مردان، با بالا رفتن سن، بیشتر دچار مشکلاتی در سلامتی می‌شوند. در این شرایط، پزشکان مراجعه به متخصص اورولوژی مجرب را توصیه می‌کنند. سؤال این است که آیا شما باید به متخصص ارولوژی مراجعه کنیم یا خیر؟ در اینجا به برخی از علائمی اشاره کرده‌ایم که در صورت مشاهده آن‌ها باید به یک پزشک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

اختلال در نعوظ

اگر دچار اختلال نعوظ شده‌اید، این می‌تواند نشانه‌ی وجود وضعیت جدی‌تری در سلامتی باشد. این مشکل ممکن است نشانه‌ای از وضعیت عروقی، نارسایی کلیه، فشار خون بالا و غیره باشد. بهتر است به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

برخی از افراد برخلاف مشکل اختلال نعوظ، دچار زود انزالی هستند که در این صورت مراجعه به اورولوژیست نیز ضروری است.

نشت ادرار

آیا از مسائل مربوط به بی‌اختیاری ادرار رنج می‌برید؟ آیا دچار نشت ادرار شده‌اید؟ برای معاینه و بررسی دقیق این موضوع، مراجعه به متخصص ارولوژی ضروری است.

تکرر ادرار

اگر از مشکل تکرر ادرار رنج می‌برید، وقت آن است که به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید. اگر نشت ادرار یا بی‌اختیاری ادرار باعث اختلال در زندگی روزمره‌تان شده است، این مشکل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. بی‌اختیاری ادرار مشکل بزرگی نیست. این امر نسبتاً در بین مردان شایع است و می‌تواند با موفقیت مدیریت یا درمان شود.

اگر تکرر ادرار همراه با درد و سوزش باشد، باید برای درمان سوزش ادرار هر چه سریع‌تر اقدام کرد.

تغییر در سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)

آزمایش PSA معمولاً به عنوان راهی برای تعیین وجود سرطان پروستات در مراحل اولیه انجام می‌شود. کاهش سطح PSA نیز می‌تواند نشان‌دهنده‌ی یک مسئله باشد. اگر تغییر در سطح PSA در جریان خون مشاهده شد، حتماً به یک متخصص اورولوژیست مراجعه کنید.

سرطان کلیه

تشخیص سرطان کلیه ممکن است دشوار باشد، زیرا به طور معمول این بیماری بسیاری از علائم را واضح نشان نمی‌دهد. یک متخصص اورولوژی ممکن است در حین درمان بیماری دیگری، متوجه وجود این سرطان شود. وقتی این بیمار زود و به موقع تشخیص داده شود، بسیار قابل درمان و قابل کنترل خواهد بود.

علاوه بر سرطان کلیه، در صورت داشتن کیست کلیه نیز باید به متخصص اورولوژی مراجعه کرد.

ناباروری

حدود ۲۵ درصد از مشکلات ناباروری ممکن است به دلیل مشکل در مرد باشد. در صورتی که همسرتان از نظر ناباروری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، خودتان نیز باید یک ارزیابی هم‌زمان توسط اورولوژیست انجام دهید.

وجود خون در ادرار

در صورت مشاهده‌ی خون در ادرار مشاهده می‌کنید، جای نگرانی دارد. بهتر است که به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید. وجود خون در ادرار می‌تواند نشانه‌ای از سرطان کلیه یا مثانه باشد. پزشک مرحله‌ی بیماری را ارزیابی می‌کند و در مورد روند درمان به شما اطلاعاتی می‌دهد.

درد در هنگام ادرار کردن

عفونت می‌تواند در هر قسمت از مجرای ادراری رخ دهد. عفونت اغلب از طریق باکتری ایجاد می‌شود. یک متخصص اورولوژی می‌تواند علت بروز چنین عفونتی را تشخیص داده و درمان مؤثری را توصیه کند.

غیرطبیعی بودن آزمایش پروستات

مردان بالای ۴۰ سال باید هر ساله توسط پزشک معاینه شوند. پیشنهاد می‌شود در صورت امکان هر سال به همان یک پزشک مراجعه کنید. این امر برای کمک به نظارت دقیق بر هر تغییری مهم است. همچنین در تشخیص زودهنگام سرطان پروستات مفید است که احتمال موفقیت درمان را افزایش می‌دهد. در صورت وجود هرگونه سفتی، بی‌نظمی و موارد غیرعادی یا غده‌هایی کوچک در معاینه، باید به یک اورولوژیست باتجربه مراجعه کنید. با این کار هر مسئله جدی بالقوه‌ای مشخص خواهد شد. سرطان پروستات وقتی زود و به موقع تشخیص داده شود، شانس بهبودی از آن افزایش می‌یابد.

پروستاتیت

پروستاتیت یک عفونت و التهاب در غده پروستات است. علائم آن می‌تواند شامل تب و لرز، ادرار دردناک و درد در شکم، ناحیه لگن یا کمر باشد. در برخی موارد، هیچ علامتی از این بیماری وجود ندارد. متخصص اورولوژی آزمایش‌هایی را انجام می‌دهد تا مشخص کند که آیا پروستاتیت علت بروز این علائم است یا خیر و مانند عفونت ادراری (UTI)، به احتمال زیاد آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.

بزرگ شدن پروستات

اگرچه این بیماری برای مردان مسن مشکل سازتر است، اما این وضعیت نسبتاً در مردان شایع است. بزرگ شدن پروستات می‌تواند به مثانه فشار آورده و باعث بی‌اختیاری شود. افراد مبتلا به بزرگی پروستات ممکن است دچار تکرر ادرار یا نشت ادرار شوند. همچنین ممکن است کلاً در ادرار کردن مشکل پیدا کنند. درمان مشکل بزرگ شدن پروستات ممکن است شامل تجویز برخی داروها یا جراحی باشد.

سنگ کلیه

سنگ کلیه می‌تواند دردناک باشد، این درد زمانی است که سنگ سعی می‌کند از بدن خارج شود. سنگ کلیه به راحتی تشخیص داده می‌شود و گزینه‌های مختلف درمانی از جمله جراحی برای از بین بردن سنگ‌ها وجود دارد.

درد بیضه، توده یا غده در بیضه

اگر درد بیضه مداوم است و در طی ۱۴ روز برطرف نشود، باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید؛ بنابراین قبل از مراجعه به یک متخصص اورولوژی برای تشخیص، دو هفته صبر و مراقبت کنید. شما باید هرگونه توده، سفتی یا غده‌ای در بیضه‌ها را که توسط یک متخصص اورولوژی بررسی شده است، احساس کنید. این ممکن است نشانه‌ای از سرطان بیضه باشد. سرطان بیضه هنگامی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، سرطان قابل درمانی است.

بیماری پِیرونی (Peyronie’s disease)

بیماری پِیرونی بیماری است که در آن بافت اسکار در داخل آلت تناسلی مردانه ایجاد می‌شود و می‌تواند آلت را به پهلو یا به سمت بالا خم کند. این انحراف قابل مشاهده نیست، اما می‌تواند باعث درد هنگام نعوظ شود و مشکلاتی را در رابطه‌ی جنسی ایجاد کند. بیشتر موارد بیماری پیرونی نیازی به درمان ندارند، اما در موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی یا دارو باشد.

وازکتومی

وازکتومی یکی از دلیل شایع برای مراجعه به متخصص اورولوژی است. این روش ساده یکی از مؤثرترین روش‌های جلوگیری از بارداری است و شامل قطع یا مسدود کردن لوله‌های حامل اسپرم می‌باشد.

مراجعه به متخصصین اورولوژی، بخش مهمی از مراقبت‌های بهداشتی آقایان است. این متخصصان می‌توانند طیف وسیعی از اختلالات را تشخیص و همچنین درمان‌هایی را نیز ارائه دهند. یافتن یک اورولوژیست برای هر یک از این علائم یا شرایط حائز اهمیت است.

نیازی نیست که به خاطر مراجعه خود به متخصص ارولوژی، ناراحت و مضطرب شوید. اکثر مردان از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند زیرا بیشتر این مشکلات را مسائل جزئی در سلامتی‌شان می‌دانند. با این حال، شناختن علائم اصلی که نشانه یک مشکل جدی‌تر است بسیار مهم است. توجه به علائم ذکر شده در بالا به شما کمک می‌کند که بدون درنگ، برای درمان مناسب اقدام کنید.

تشخیص بیماری‌های اورولوژی

آزمایش خون برای تعیین سطح اوره و سرم کراتینین می‌تواند وضعیت عملکرد کلیه‌ها را نشان دهد و به طور بالقوه وجود یک بیماری کلیوی را مشخص می‌کند. تست آنالیز ادرار برای بررسی عفونت یا سطح بالای پروتئین که نشان دهنده وجود یک بیماری است، انجام می‌شود. جریان ادرار از مثانه را می‌توان با آزمایش اورودینامیکی اندازه‌گیری کرد، در حالی که سونوگرافی برای مطالعات تصویربرداری از کلیه‌ها و مثانه استفاده می‌شود.

درمان‌های متخصص اورولوژی

بیماری‌های اورولوژیک، درمان‌های بالقوه بسیاری دارند، در برخی از آن‌ها از فناوری‌های جدیدتری استفاده می‌شود. جراحی‌های کم تهاجمی اکنون برای اختلالات کلیوی، پروستات و دستگاه تولید مثل – از جمله پروستاتکتومی با لیزر – موجود می‌باشد.

ماکرو ویو تراپی روشی است که برای درمان اختلالات دستگاه ادراری تحتانی ناشی از هیپرتروفی خوش خیم پروستات استفاده می‌شود. برای انجام این روش، یک سوند (کاتتر) در مثانه قرار داده می‌شود تا یک آنتن ماکرو ویو را در نزدیکی غده‌ی پروستات قرار دهد. سپس آنتن مایکرو ویو بدون هیچ آسیب و خطری بافت پروستات را گرم کرده و آن را از بین می‌برد.

روش درمانی جدید دیگری که در زمینه بیماری‌های اورولوژیک در دسترس است، لیزر درمانی برای سنگ کلیه است. سنگ کلیه، به مرور زمان، از بلورهای کلسیم، آمونیاک، اوره و سایر مواد تشکیل می‌شود. این موارد بیشتر در مردان بین ۳۰ تا ۶۰ سال دیده می‌شود. لیزر توسط یک سیم ظریف، با هدایت دوربین کوچکی، می‌تواند بدون جراحی تهاجمی وارد کلیه شده و به سنگ‌ها برسد و آن‌ها را بشکند تا سنگ‌ها بتوانند راحت‌تر از بدن خارج شوند.