مذاکره قالیباف برای تصویب اصلاح قانون انتخابات

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: قرار است رئیس مجلس با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره طرح اصلاح قانون انتخابات گفتگو کند تا مشخص شود نظر دقیق مجمع در خصوص این طرح چیست.

مهر نوشت: عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: قرار است رئیس مجلس با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره طرح اصلاح قانون انتخابات گفتگو کند تا مشخص شود نظر دقیق مجمع در خصوص این طرح چیست.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، با اشاره به تلاش نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوری ایرادات بسیار زیادی دارد و حتی بسیاری از مسئولان هم پیش از این گفته بودند که این قانون مشکل دارد و باید اصلاح شود.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات اساسی قانون انتخابات ریاست جمهوری آن است که هر فردی اراده کند، می‌تواند در انتخابات ثبت نام کند. به گونه‌ای که شاهد بودیم در ادوار مختلف انتخابات ریاست جمهوری، حتی افراد زندانی هم مرخصی می‌گرفتند و در انتخابات ثبت نام می‌کردند که مجلس به دنبال آن است تا این ایراد بزرگ مرتفع شود. هدف مجلس از اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری از ابتدا این بود که این وضعیت آشفته و رهاشده ثبت نام در انتخابات ساماندهی شود.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی برای رفع این مشکل و مدیریت ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری، به اصلاح این قانون ورود پیدا کرد. شورای نگهبان ایراداتی به مصوبات مجلس درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری وارد کرد که همه این ایرادات در مجلس اصلاح شد.

سلیمی با اشاره به ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، تصریح کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام باید نظرات مشورتی خود را به شورای نگهبان دهد و ملاک مجلس، نامه‌ای است که از شورای نگهبان به مجلس ارائه می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته اگر تصمیم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام این است که قانون انتخابات ریاست جمهوری تغییری پیدا نکند، این بحث دیگری است و شاید به نظر آنان قانون فعلی انتخابات ریاست جمهوری، قانون خوبی است. در این صورت و اگر باز هم شاهد اتفاقات عجیب و ناگواری در ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری باشیم، مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخگوی افکار عمومی باشد.

مذاکره قالیباف برای تصویب اصلاح قانون انتخابات

وی گفت: مجلس شورای اسلامی کار خودش را در زمینه اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به نحو احسن انجام داده است و بر مصوبه خودش حتماً اصرار خواهد کرد.

سلیمی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه اگر مجلس و مجمع بر نظرات خود درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اصرار کنند، تکلیف قانون انتخابات ریاست جمهوری چه می‌شود، گفت: مجدداً تاکید می‌کنم که مجلس بر اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری اصرار دارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا مجلس ایرادات مجمع به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را مرتفع نمی‌کند، اظهار داشت: مجلس در حد توان دنبال رفع ایرادات وارده به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما باید بر اساس نامه شورای نگهبان عمل کنیم. از سوی دیگر، حرف مجلس این است که ایرادات وارده به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری نباید به گونه‌ای باشد که قانون جدید مجلس از حیز انتفاع بیفتد و همان قانون قبلی انتخابات ریاست جمهوری باقی بماند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی افزود: قرار است رئیس مجلس با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره دیدار و گفتگو کند و هدف از این دیدار آن است که مشخص شود نظر دقیق هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری چیست.

سلیمی گفت: قرار است رئیس مجلس شورای اسلامی درباره این مسائل با آیت‌الله آملی لاریجانی دیدار کند و این موضوع مطرح شود که نباید مجمع به صورت مستقل درباره مصوبات مجلس اعلام نظر و آن را رسانه‌ای کند و صرفاً باید نظرات مشورتی خود را به شورای نگهبان ارائه دهند.