مشکلات و موانع مهاجرت برای ایرانیان

افرادی که قصد مهاجرت به اقصی نقاط دنیا را دارند، یکی از موارد بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشد این است که فرایند مهاجرت چالش ها و مشکلات مختلفی به همراه دارد و توجه به این مسئله باعث می شود تا شما بتوانید با دید جامع و کاملی اقدام به مهاجرت به کشور مورد نظر خود کرده و در طول مهاجرت با مشکل خاصی مواجه نشوید.

افرادی که قصد مهاجرت به اقصی نقاط دنیا را دارند، یکی از موارد بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشد این است که فرایند مهاجرت چالش ها و مشکلات مختلفی به همراه دارد و توجه به این مسئله باعث می شود تا شما بتوانید با دید جامع و کاملی اقدام به مهاجرت به کشور مورد نظر خود کرده و در طول مهاجرت با مشکل خاصی مواجه نشوید.

در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با مشکلات و موانع مهاجرت برای ایرانیان آشنا کرده و در رابطه با هر یک از آن ها توضیحات کاملی را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید.

مهاجرت به خارج از کشور

عدم تسلط به زبان

فارغ از این که قصد مهاجرت به کدام کشور را دارید، یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید تسلط به زبان است. به عنوان مثال اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید باید حتماً تسلط خود به زبان ترکی استانبولی افزایش دهیم، چرا که عدم توجه به این مسئله باعث می شود که با مشکلات مختلفی در هنگام مهاجرت به این کشور مواجه شوید.

در همین راستا باید به این مسئله اشاره کنیم که امروزه کلاس های زبان مختلفی در نقاط مختلف کشور وجود دارند که با سرعت بسیار زیاد و با بهینگی فوق العاده ای شما را برای مهاجرت آماده می کند و شما می توانید در مدت زمان کم به راحتی تسلط خود به زبان مورد نظرتان را افزایش دهید.

به عنوان مثال افرادی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند می توانند با حضور در این کلاس ها با سرعت و بهینه ای فوق العاده ای اقدام به یادگیری زبان روسی کرده تا در هنگام مهاجرت با مشکل خاصی مواجه نشوند.

تسلط به زبان یکی از موضوعات بسیار مهمی است که به منظور مهاجرت حتماً باید به آن توجه داشته باشید و با تسلط نسبتاً خوبی به زبان کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید، اقدام به مهاجرت کرده و فرآیندهای مربوط به مهاجرت خود را طی کنند.

پیدا کردن شغل

از دیگر مشکلات و موانعی که به منظور مهاجرت به کشورهای مختلف وجود دارد، می توان به مسئله پیدا کردن شغل اشاره کرد. در همین راستا باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که امروزه با وجود این که در کشورهای مختلف فضاها و فرصت های شغلی بسیار زیادی دارد اما لازم است تا افراد تسلط بسیار زیادی بر روی مهارت های مختلف داشته باشند تا بتواند به راحتی شغل مورد نظر خود را در کشور خارجی پیدا کرده و فرآیند مهاجرت خود را انجام دهند.

متاسفانه بارها دیده شده که افراد بدون توجه به این مسئله اقدام به مهاجرت کرده و در کشوری که با آن سفر کردند با مشکل پیدا کردن شغل مواجه شدند. در همین راستا پیشنهاد ما این است که حتی اگر قصد مهاجرت به فنلاند به عنوان یکی از بهترین کشورها به منظور پیدا کردن شغل را دارید لازم است تا حتماً قبل از سفر به این کشور مراحل مربوط به پیدا کردن شغل در کشور فنلاند را طی کرده تا در نهایت بتوانید در هنگام مهاجرت به این کشور کسب درآمد کنید.

فرودگاه

تهیه مسکن

یکی دیگر از چالش های بسیار مهمی که امروزه افراد به منظور مهاجرت با آن مواجه هستند بحث مسکن است، چرا که عدم توجه به این مسئله می تواند شما را با مشکلات مختلفی مواجه کند. پیشنهاد ما این است که قبل از مهاجرت به یک کشور حتماً در رابطه با فرآیندهای مربوط به خرید و یا اجاره مسکن در آن کشور تحقیق کرده تا بدون مشکل خاصی بتوانید مراحل مربوطه را طی کرده و مسکن مناسبی برای خود و خانواده تان پیدا کنید.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که عدم توجه به این مسئله باعث می شود تا شما پس از مهاجرت با چالش های بسیار زیادی مواجه شوید. یکی از مهم ترین مواردی که لازم است تا حتما به آن توجه داشته باشید بحث خرید و یا اجاره مسکن و هزینه های مربوط به این فرآیندها در کشورهای خارجی است.

شما می توانید با تحقیقات جامع و کاملی قیمت خرید و اجاره مسکن در هر یک از کشورهای دنیا را مشخص کرده و با بررسی بودجه خود متوجه شوید که آیا شرایط خرید و یا اجاره مسکن در یک کشور خارجی را دارید یا خیر؟

پیشنهاد ما این است که فارغ از کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید حتماً به این پارامتر بسیار مهم توجه کنید. به عنوان مثال بارها دیده شده که افراد پس از مهاجرت به فنلاند در هنگام پیدا کردن مسکن با مشکل مواجه شده و چالش های مختلفی را تجربه کرده اند.

پاسپورت و ویزا

تفاوت های فرهنگی

از دیگر موانع و مشکلات مهاجرت که باید به آن توجه بسیار زیادی داشته باشید، تفاوت های فرهنگی بین کشورها است، به خصوص اگر قصد مهاجرت به یک کشور غربی را دارید و یا به دنبال آن است تا اقدام به مهاجرت به فنلاند و یا سایر کشورهای اروپایی کنید باید به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که تفاوت های فرهنگی بسیار زیادی بین ایرانیان و مردم کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود دارد و همین تفاوت های فرهنگی می تواند شما را با مشکلات مختلفی مواجه کند.

در صورتی که قصد مهاجرت به کشور خارجی را دارید و به دنبال آن است تا به سراغ کشوری بروید که کمترین تفاوت های فرهنگی را با ایرانیان داشته باشند پیشنهاد ما این است که اقدام به مهاجرت به ترکیه و یا سایر کشورهای خاورمیانه کنید. توجه به این مسئله به شما کمک می کند تا به راحتی با فرهنگ مردم این کشورها کنار بیایید چرا که فرهنگ آن ها شباهت بسیار زیادی به ایران دارد.

تغییر آب و هوا

یکی از مشکلاتی که افراد پس از مهاجرت به کشورهای خارجی با آن مواجه می شوند، بحث آب و هوا است چرا که کشور ما از نظر شرایط آب و هوایی یک کشور چهار فصل بوده و با وجود این که ایران در منطقه گرم و خشک خاورمیانه قرار گرفته اما به نسبت سایر کشورهای این منطقه شرایط معتدل تر و مناسب تری دارد.

این مسئله باعث شده تا افراد پس از مهاجرت به کشورهای مختلفی که شرایط آب و هوای خاصی را دارند با مشکل مواجه شوند. به عنوان مثال افرادی که به کشورهای منطقه اسکاندیناوی مهاجرت می کنند با مشکل سرمای بیش از حد مواجه می شوند و یا افرادی که اقدام به مهاجرت به روسیه کرده و به سراغ شهرهای شمالی این کشور می روند نیز با چنین مشکلاتی مواجه هستند.

از سوی دیگر هر چه به خط استوا نزدیک تر شده و به سراغ کشورهای بروید در مناطق نزدیک به این خط واقع شده اند، شرایط آب و هوایی گرم و استوایی می شود و همین مسئله می تواند چالش های مختلفی را برای شما به وجود بیاورد.

موسسه حقوقی، مشاوره و سرمایه گذاری