نحوه راه اندازی کسب و کار در کانادا به عنوان فرد غیرکانادایی (فرد خارجی)

آیا شما غیرکانادایی هستید و در کشور خود صاحب کسب و کارید و می‌خواهید کسب و کاری را در کانادا راه بیاندازید؟ یا آیا غیرکانادایی هستید که می‌خواهید شرکت جدید در کانادا تأسیس کنید؟ پس نیاز به اطلاعات و توصیه‌های مهمی در این خصوص دارید.

آیا شما غیرکانادایی هستید و در کشور خود صاحب کسب و کارید و می‌خواهید کسب و کاری را در کانادا راه بیاندازید؟ یا آیا غیرکانادایی هستید که می‌خواهید شرکت جدید در کانادا تأسیس کنید؟ پس نیاز به اطلاعات و توصیه‌های مهمی در این خصوص دارید. قبل از شروع کسب و کار در کانادا، نیاز به انجام چند اقدام دارید. ثبت نام برای مالیات فروش و دریافت مجوز کسب و کار یکی از این اقدامات مهم محسوب می‌شود.

گسترش کسب و کار در کانادا

گسترش کسب و کار خارجی که صاحب اعتبار و سابقه باشد، راحت‌تر خواهد بود. هر استان کانادا دارای روند و هزینه‌های ثبت نام برای ادغام شرکت بین استانی است. به عنوان مثال، اگر فرد خارجی شرکتی در هند دارد، و می‌خواهد در اونتاریو شعبه‌ای تأسیس کند، باید کسب و کار را به عنوان شرکت بین استانی در آن استان ثبت کند. برای انجام این کار نیاز به نماینده برای انجام خدمات دارید؛ فردی ۱۸ سال به بالا که ساکن اونتاریو باشد، یا شرکتی که دفتر ثبت شده در اونتاریو داشته باشد.

دقت کنید که گرچه از اونتاریو به عنوان یک مثال استفاده می‌کنیم، اما تمام مناطق و استان‌های کانادا دارای مقررات یکسانی هستند. برای شروع کسب و کار در کانادا، باید به دفتر ثبت استانی مراجعه نموده و روال قانونی را طی کنید. اگر قصد فعالیت در بیش از یک استان دارید، باید برای هر استان اقدامات جداگانه‌ای انجام دهید. از طرفی اگر غیرکانادایی هستید و می‌خواهید شرکتی در کانادا تأسیس کنید، و در کشور مبدأ خود دارای کسب و کار معتبر نیستید، چندین راه برای تأسیس کسب و کار در کانادا پیش رو دارید.

بیشتر بخوانید : صفر تا صد خرید ملک در ترکیه

راه اندازی کسب و کار در کانادا از طریق مهاجرت

اگر می‌خواهید در کانادا زندگی کنید، ابتدا درخواست مهاجرت کاری بدهید. این تنها راه برای زندگی و راه اندازی کسب و کار در کاناداست. هنگام مشاهده اطلاعات مربوط به مهاجرت از طریق اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، متوجه می‌شوید که دو نوع طرح مهاجرت کاری وجود دارد: طرح ویزای استارت آپ، و طرح خویش فرمایی. برای شرکت در طرح ویزای استارت آپ، باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • کسب و کار واجد شرایط داشته باشید
  • توصیه نامه از سازمان معتبر داشته باشید (گروه سرمایه گذاری، سرمایه گذار فرشته، یا پیشگامان کسب و کار)
  • داشتن الزامات زبانی (سطح بالای زبان فرانسه یا انگلیسی)
  • داشتن پول کافی برای استقرار و زندگی در کانادا پیش از شروع کسب و کار و درآمدزایی

به عنوان خویش فرما باید شرایط زیر را داشته باشید:

  • تجربه کافی در ورزش یا فعالیت‌های فرهنگی، با هدف تاثیرگذاری در ورزش و فرهنگ کانادا.

سایر عوامل مؤثر بر تقاضای شما به کانادا به عنوان خویش فرما عبارتند از تحصیل، سن، توانایی‌های زبانی و تطبیق پذیری؛ باید توانایی شنیدن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی یا فرانسوی در سطح بالایی را داشته باشید تا بتوانید به کانادا بیایید.

شروع کسب و کار در کانادا بدون زندگی در کانادا

اگر به کانادا مهاجرت نکرده‌اید و شهروند کانادا یا مهاجر دارای مجوز اقامت دائم نیستید، باز هم راه‌هایی برای شروع کسب و کار در کانادا وجود دارد. باید مطمئن شوید که قوانین مربوط به هر استان کانادا چه چیزهایی در مورد افراد واجد شرایط راه اندازی کسب و کار در کانادا می‌گوید. بعنوان مثال، اخیراً استان بریتیش کلمبیا قوانین منعطف‌تری برای کسب و کارهایی دارد که صاحبان آن در کانادا اقامت ندارند. در این استان، هر کسی می‌تواند شرکت تضامنی، شرکت سهامی یا مشارکتی تأسیس کند. برای شروع کسب و کار در بریتیش کلمبیا، می‌بایست:

  • آدرس فیزیکی برای کسب و کار داشته باشید (کد پستی کافی نیست)
  • مجوز کار از اداره شهروند و مهاجرت کانادا داشته باشید.
  • درخواست سرمایه گذاری در کانادا بدهید. بر اساس قانون سرمایه گذاری کانادا، غیرکانادایی هایی که کسب و کاری در کانادا دارند یا می‌خواهند کسب و کار جدید و بی ارتباط با کسب و کار فعلی خود در کانادا راه اندازی کنند، مشمول این قانون می‌باشند و باید درخواست بررسی یا اطلاعیه برای بررسی ارسال کنند.
  • سپس برای انجام روال لازم برای شروع کسب و کار کوچک و جدید در کانادا، اقدام می‌کنید.

اگر قصد راه اندازی کسب و کار در هر یک از استان‌های دیگر را دارید، باید قوانین و مقررات آن استان را بررسی نمایید. اگر مجاز به شروع کسب و کار به عنوان غیرکانادایی نیستید، شاید بتوانید با یک شهروند یا مهاجر دائم کانادا، شرکت تضامنی یا سهامی تأسیس کنید.

بدیهی است که به عنوان غیرکانادایی، اگر شرکت تضامنی با شخص کانادایی تأسیس می‌کنید، آن فرد حتماً باید شهروند کانادا یا مهاجر دارای مجوز اقامت دائم باشد. برای شرکت سهامی، قانون شرکت سهامی اونتاریو اینگونه می‌گوید: “حداقل ۲۵ درصد مدیران باید ساکن کانادا باشند (اگر ۲۵ درصد مدیران عدد کامل نیستند، می‌توان آن را به عدد کامل نزدیک گِرد کرد). وقتی شرکت سهامی کمتر از چهار مدیر داشته باشد، حداقل باید یک نفر کانادایی باشد”.

پس از تأسیس شرکت در کانادا، اگر شرکت تضامنی باشد، باید شراکت خود را در استان مربوطه ثبت کنید. با اداره ثبت استان در ارتباط باشید و روال قانونی را طی کنید. اگر به عنوان شرکت سهامی شروع به کار می‌کنید، باید در مورد ادغام کسب و کار به صورت استانی یا فدرال تصمیم گیری کنید.

نتیجه گیری

اگر غیرکانادایی هستید که می‌خواهد کسب کاری در کانادا راه اندازی و در این کشور زندگی کند، باید به کانادا مهاجرت کنید یا یک یا چند کانادایی را برای تشکیل تیم انتخاب نمایید. تنها راه زندگی دائم و انجام کسب و کار در کانادا، مهاجرت به این کشور است.

اینوسپات به عنوان مرجع سرمایه گذاری خارجی، با مشاوران تخصصی شما را  در راه اندازی کسب و کار و یا سرمایه گذاری در کشور کانادا راهنمایی کامل میکنند.

با یک تماس مسیر زندگی خود را تغییر دهید.  ۰۲۱-۲۲۰۱۲۹۱۸