نظر قالیباف درباره جلسات بررسی رای اعتماد به کابینه دولت سیزدهم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که با عدم اجازه ورود به افراد غیر مسئول امکان ایجاد حاشیه های معمولی که بعضا در دوره های گذشته وجود داشت، از بین رفت.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که با عدم اجازه ورود به افراد غیر مسئول امکان ایجاد حاشیه های معمولی که بعضا در دوره های گذشته وجود داشت، از بین رفت.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور نشست علنی امروز یکشنبه پارلمان گفت: از همکاران خود در مجلس که با تلاش و کاری فشرده در بررسی رای اعتماد به کابینه دولت سیزدهم برگی درخشان در کارنامه مجلس یازدهم ثبت کردند، تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: با یک برنامه ریزی منظم برای اولین بار با تشکیل ۲۷۵ جلسه، تمام وزرا در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌ها به صورت مستقیم و چهره به چهره با نمایندگان آشنا شدند و سخن گفتند که نقش مهمی در شناخت دقیق وزرا داشت.

قالیباف یادآور شد: با ورود نیافتن افراد غیر مسئول به جلسات وزرا با کمیسیون ها، امکان ایجاد حاشیه از بین رفت و در نهایت پس از چند روز پرکار در محیطی منطقی و منظم، رای اعتماد نهایی شد.

رئیس مجلس اظهار کرد: نمایندگان برای تسریع در تشکیل کابینه با اعتقاد به اینکه رئیس‌جمهور مسئول اجرایی کشور است، رای حداکثری دادند تا زمینه تشکیل دولتی قوی ایجاد شود.

وی ادامه داد: گام اول مجلس در تعامل با دولت با حسن نظر برداشته شد و اراده مجلس از روز اول نیز چنین بود.

قالیباف تصریح کرد: رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت در هفته ابتدایی از مسئولیت خود با حضور های میدانی جدیت خود را در تشکیل دولت مردمی نشان دادند و روح امید را در جامعه دمیدند.

رئیس مجلس اظهار کرد: ما به عنوان نمایندگان مردم شریف ایران وظیفه خود می‌دانیم از این شروع امیدآفرین تشکر کنیم و تاکید می کنیم در پیگیری مسائل اساسی مردم مخصوصاً مواردی که در زندگی جاریشان تاثیر مستقیم دارد، مانند مقابله با آسیب‌های حوزه سلامت و معیشت ناشی از بیماری کووید ۱۹، قیمت ارز، حفظ ارزش پول ملی، تامین کالاهای ضروری مردم با قیمت مناسب، ثبات اقتصادی و توجه به مناطق محروم در کنار دولت هستیم و آماده ایم نیازهای این نهاد را در جهت مصالح مردم برآورده کنیم. به علاوه برای کمک به دولت وظیفه نظارتی خود را همدلانه و دلسوزانه در جهت رصد و برطرف کردن نقاط ضعف احتمالی انجام خواهیم داد.

‏ وی اضافه کرد: اتفاق مبارکی که در هفته گذشته رخ داد، رهنمودهای بسیار مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیئت دولت بود که نقش راهی روشن را پیش روی دولت سیزدهم قرار داد. عمل به وعده ها همراه با تعیین روز شمار از رهنمودهای مهمی است که تجربه نشان می‌دهد، می‌تواند علاوه بر امیدآفرینی در مردم و بخش‌های مختلف، دولت را وادار به برنامه‌ریزی دقیق و قابل سنجش کند.

قالیباف گفت: تاکید بر داشتن پیوست عدالت یکی دیگر از مهم‌ترین فرازهای نقشه راه دولت سیزدهم بود که ما در مجلس شورای اسلامی نیز خود را مخاطب آن در تنظیم قوانین می دانیم. همانطور که در سال اول مجلس سعی کردیم به این مسئله توجه کنیم، تکلیف خود می دانیم که با حساسیت و دقت بیشتر در قانون گذاری ها مخصوصاً در تصویب بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه توجه ویژه داشته باشیم.

رئیس مجلس افزود: از همه مهم تر نگاه تحول گرایانه رهبری با تاکید بر عقلانیت و انقلابی گری ترجیح بندی بود که دولت وظیفه دارد در بازسازی مدیریت‌های اجرایی کشور آن را به کار ببندد و به علاوه باید نصب العین همه دستگاه‌های دیگر و جریان‌های سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ای قرار گیرد.

وی با اشاره به تحولات افغانستان گفت: تحلیل گران دنیا خروج ذلیلانه ارتش آمریکا را به عنوان نمادی روشن از افول قدرت بین‌المللی آمریکا تحلیل می‌کنند.

قالیباف تصریح کرد: همچنین امروز تجربه دولتمردان و مردم افغانستان پیشروی همه است. رها کردن کشور از سوی دولت دست نشانده آمریکا در افغانستان و استقرار بی‌دردسر طالبان در سراسر آن کشور به نتیجه نارضایتی گسترده از ۲۰ سال اشغالگری آمریکا و بی عملی دولت آمریکایی بود، به وضوح نشان داد که اعتماد برخی دولتمردان افغانستان و آمریکا جهت به ارمغان آوردن پیشرفت و امنیت برای کشورشان خطای راهبردی بود. به گونه ای که بعد از ۲۰ سال حاکمیت یک دولت آمریکایی، علیرغم همه شعارها و تصور های ایجاد شده نه تنها این کشور هیچ پیشرفت من موسی در زیرساخت‌های اقتصادی و رفاه عمومی نداشته است، بلکه ابتدایی ترین نیاز یک جامعه مدنی یعنی امنیت نیز تامین نشده است.

رئیس مجلس توضیح داد: با توجه به تحولات اخیر افغانستان، ملت ایران بر حفظ حقوق دینی و انسانی مردم آن دیار از تمامی نژادها و زبان ها و مذاهب و برقراری امنیت سراسری و پایدار در کشور افغانستان تاکید دارد. نهایتاً اراده جمهوری اسلامی ایران همان اراده مردم افغانستان خواهد بود و ما به آینده این همسایه عزیز خود امیدوار و حساس هستیم.

قالیباف یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران مدافع مردم شریف افغانستان در مقابل تلاش‌های احتمالی قدرت های سلطه گر خارجی به منظور ایجاد ناامنی و بی ثباتی خواهد بود و برنامه های آنها در این زمینه به دقت تحت اشراف قرار دارد.