نهادهای امنیتی، وزرای پیشنهادی رئیسی را تایید نکردند؟ /سوال محمد هاشمی درباره وزارتخارجه دولت رئیسی

محمد هاشمی گفت: حضور وزرا و مدیران دولت احمدی نژاد که جزو اصولگرایان آن زمان بودند، حضور افرادی که چندان شناخته شده نیستند و عدم حضور چهره های شناخته شده ای از اصلاح طلبان یا دولت آقای روحانی در لیست کابینه رییسی  بیانگر این است که آن وعده ها و حرف های که در زمان انتخابات و حتی بعد از رأی آوردن در مراسم تنفیذ و تحلیف حکم مطرح شده هیچ کدام از آنها واقعیت ندارد و خلاف آن اظهارات مطرح شده است.

جماران نوشت: محمد هاشمی گفت: حضور وزرا و مدیران دولت احمدی نژاد که جزو اصولگرایان آن زمان بودند، حضور افرادی که چندان شناخته شده نیستند و عدم حضور چهره های شناخته شده ای از اصلاح طلبان یا دولت آقای روحانی در لیست کابینه رییسی  بیانگر این است که آن وعده ها و حرف های که در زمان انتخابات و حتی بعد از رأی آوردن در مراسم تنفیذ و تحلیف حکم مطرح شده هیچ کدام از آنها واقعیت ندارد و خلاف آن اظهارات مطرح شده است.

محمد هاشمی رفسنجانی، چهره سیاسی اصلاح طلب در گفت و گویی به بیان نکاتی درباره کابینه ابراهیم رئیسی و عدم فراجناحی بودن  آن پرداخته است که در ادامه بخشی از آن را می خوانید.

*آقای هاشمی! بسیاری از چهره های سیاسی اصولگرا، اصلاح طلب و حتی شخص آقای رییسی اعلام می کردند که کابینه آقای رییسی کابینه ای فراجناحی است اما این گونه نشد و به نظر می رسد اصولگرایان در اظهارات خود اعتنایی به این ویژگی کابینه ندارند، ارزیابی شما در این باره چیست؟ علت را چه می دانید؟

بنده چندان به این مسائل واقف نیستم اما در لیستی که منتشر شده ۹ نفر از آنها از مدیران و وزرای دولت احمدی‌نژاد هستند البته عیناً در آن جایگاهی که قبلاً بودند نیستند اما در لیست حضور دارندد بقیه افرادی که در لیست هستند شناخت چندانی نسبت به آنها وجود ندارد و افراد صاحب نامی نیستند یعنی کسانی نیستند که یا در کشور معروف باشند یا تجربه عملیاتی یا سیاسی داشته باشند.

بنابراین کمتر کسی این افراد را می شناسد حتی یکی از نمایندگان مجلس که سخنگوی یکی از کمیسیون ها بود گفته بود حتی ما نام برخی از وزرایی که آقای رییسی به مجلس معرفی کردند را نمی دانیم. بنابراین‌ حضور وزرا و مدیران دولت احمدی نژاد که جزو اصولگرایان آن زمان بودند، حضور افرادی که چندان شناخته شده نیستند و عدم حضور چهره های شناخته شده ای از اصلاح طلبان یا دولت آقای روحانی در لیست کابینه رییسی  بیانگر این است که آن وعده ها و حرف های که در زمان انتخابات و حتی بعد از رأی آوردن در مراسم تنفیذ و تحلیف حکم مطرح شده هیچ کدام از آنها واقعیت ندارد و خلاف آن اظهارات مطرح شده است.

اگر این گونه باشد قاعدتا آن تعهداتی که باید در اجرای برنامه ها وجود داشته باشد نیست. البته هنوز قضاوت زود است ولی بعد از اینکه مجلس رای بدهد و به هر حال در کشور بدین گونه نیست که تجارب یا شخصیت ها شناخته نشوند چراکه بسیار زود جناحشان زودتر شناخته خواهند شد و نوع تفکرشان ، میزان تجارب و کارآمدی‌شان بسیار زود آشکار می شود.‌

به هر حال الان طلیعه، طلیعه خوبی نیست در واقع توقعاتی وجود داشت فرض کنید تعدادی هم از گروه های دیگر اعم از اصلاح طلبان یا اعتدالگرایان، دانشمندان و افراد متخصص و مجرب دانشگاه و حوزه های اجرایی انتخاب می شدند در حال حاضر به نظر می رسد این گونه نیست و این فراجناحی بودن به مفهوم حضور همه نحله‌های اصولگرایی محقق نشده است و به نظر نمی رسد همه نحله ها در این کابینه نامزدی داشته باشند.

ابراهیم رئیسی باید به افکار عمومی پاسخگو باشد

* آیا ناشناخته بودن افراد دلیل بر این است که در چینش کابینه رییسی سهم خواهی صورت نگرفته است؟

در این باره نمی توان اظهارنظر دقیقی ارائه داد نکته ای که این روزها بحث می شد این بود که گاهی من حدود ۲۵۰ نفر اسم در قالب لیست های مختلف دیدم که این افراد برای تاییدصلاحیت به نهادهای امنیتی داده شده که آنها تایید کنند.

از بین همان ۲۵۰ نفر، افرادی از طیف های مختلف هم بودند اما می بینیم در این لیستی که داده شده هیچ کدام از آنها حضور ندارند و این بدین معناست که نهادهای امنیتی آنها را تایید نکردند و یا شخص آقای رییس جمهور یا حلقه نزدیک به ایشان آنها را انتخاب نکردند. بنابراین اینها سوالاتی است که برای همه وجود دارد و پاسخش را هم خودشان می دانند و یک زمانی به افکار عمومی  در این باره توضیح دهند.‌

وزارت خارجه در دولت رئیسی مجری است یا تصمیم گیر؟!

*گزینه وزارت امور خارجه کابینه آقای رییسی(امیرعبداللهیان) را چگونه می بینید؟ با توجه به اینکه ایران درگیر احیا برجام و مذاکرات با غرب است…

مسند وزارت امور خارجه از دو جهت قابل بررسی است نخست اینکه ما وزیر خارجه را فقط مجری بدانیم و استراتژی و سیاست در جای دیگر تعیین شود که در اواخر دولت آقای روحانی به طور رسمی این اظهارات مطرح شد که وزارت خارجه در حد مجری است و تصمیم گیری نیست.

حال اگر این نگاه همچنان وجود داشته باشد باید ببینیم بزرگواران چه تصمیمی می گیرند که دولت و وزارت خارجه اجرا کند اگر وزارت خارجه خودش تصمیم گیر و سیاست گذار باشد بدین گونه که سیاست را تعیین کند بعد آن را اجرا کند و حتی بعضی از وزارتخانه های دیگر تابع نظر وزارت خارجه باشند مثلا در بحث اقتصاد، داشتن تعامل اقتصادی با کشورهای مختلف بسیار مهم است این مسئله می تواند یک استراتژی باشد که وزارت خارجه در پیش گیرد.

اما وزارت صمت، بازرگانی و … در اجرا آن گونه عمل کنند یا مثلا در مسائل فرهنگی یا سیاسی، احتماعی، گردشگری، مواردی در روابط بین الملل وجود دارد که نیازمند یک سیاستگذاری و هدف گذاری اسا اگر این سیاست و هدف را بزرگان نظام تعیین کنند وزارت خارجه یک مجری است که برایش حدی تعیین می کنند و به آن می گویند فلان سخنان را بیان کن.

اما اگر به وزارت خارجه بگویند که استراتژی روابط خارجی نه فقط سیاست خارجی را تعیین کند چراکه روابط خارجی با سیاست خارجی متفاوت است روابط خارجی شامل همه عوامل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و نظامی و اطلاعاتی می شود که این مسائل الان مبهم است اما در دولت آقای روحانی در مورد بخشی از این مسائل گفته شد که وزارت خارجه درباره آنها تصمیم گیر نبود بلکه مجری نبود در یک بخش هایی خوب عمل کرد و در بخش های دیگر ممکن است خوب عمل نکرده باشد. اینکه می خواهند برجام  باشد به نفع ما است یا به زیان ما است و باید چگونه باشد الان مشخص نیست در این باره وزیر خارجه می تواند تصمیم بگیرد یا اینکه در جای دیگر تصمیم گرفته می شود و به وزیر خارجه مأموریت داده می شود که خودش و یا با تیمش برود مذاکره کند و برخی هم ناظر باشند در مجموع از آن مسائلی که در گذشته هم بوده است.