واکنش کابل به ادعای تصرف ۸۵درصد از خاک افغانستان از سوی طالبان

مقام‌های طالبان روز جمعه ادعا کردند که ۸۵ درصد از خاک افغانستان به تصرف نیروهای این گروه در آمده است اما مقام‌های دولت افغانستان این ادعا را رد کرده و آن را بخشی از «کارزار تبلیغاتی» گروه طالبان توصیف کرده‌اند.

ایسنا نوشت: مقام‌های طالبان روز جمعه ادعا کردند که ۸۵ درصد از خاک افغانستان به تصرف نیروهای این گروه در آمده است اما مقام‌های دولت افغانستان این ادعا را رد کرده و آن را بخشی از «کارزار تبلیغاتی» گروه طالبان توصیف کرده‌اند.

به نقل از رویترز، به گفته مقام‌های محلی افغان، طالبان یک منطقه کلیدی در استان هرات در غرب افغانستان را که محل سکونت ده‌ها هزار تن از شیعیان هزاره است، تصرف کرده‌اند.

>>> بیشتر بخوانید:
طالبان: ۸۵ درصد افغانستان را تحت کنترل داریم/حقوق زنان را تضمین می‌کنیم

همزمان، کنترل شهر تورغندی در شمال کشور و هم‌مرز با ترکمنستان از دست نیروهای دولتی خارج و به دست طالبان افتاد.

حدود صد تن از نیروهای امنیتی دولت افغانستان به دنبال حملات طالبان به ایران و تاجیکستان گریخته‌اند، که موجب نگرانی تهران و مسکو شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه گفت مسکو آماده است در صورت وخیم شدن اوضاع در مرز افغانستان و تاجیکستان، وارد عمل شود.

به گزارش راشا تودی، ماریا زاخارووا در یک نشست خبری در مسکو گفت دو سوم مرز مشترک افغانستان و تاجیکستان به کنترل طالبان در آمده است.

روسیه طالبان را یک گروه تروریستی می‌داند.

روسیه و تاجیکستان هر دو عضو «سازمان پیمان امنیت جمعی» هستند؛ پیمان دفاعی مشترکی بین روسیه و شش جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی.