پاسخ کاخ سفید به احتمال کاهش تحریم‌های علیه طالبان

کاخ سفید به دفاع از خط مشی محتاطانه خود در قبال طالبان بعد از همکاری با آنها در جریان خروج اخیر نظامیان آمریکایی از افغانستان ادامه داده و اعلام کرد که کاهش تحریم‌ها علیه حکومت جدید طالبان در دست بحث نیست.

ایسنا نوشت: کاخ سفید به دفاع از خط مشی محتاطانه خود در قبال طالبان بعد از همکاری با آنها در جریان خروج اخیر نظامیان آمریکایی از افغانستان ادامه داده و اعلام کرد که کاهش تحریم‌ها علیه حکومت جدید طالبان در دست بحث نیست.

به گزارش بیزینس اینسایدر، منتقدان به دولت بایدن از بابت اتکا کردن به طالبان در ضمن خارج کردن آمریکایی‌ها و شرکای افغانشان از افغانستان قبل از ضرب الاجل سه شنبه گذشته تاختند.

آنها گفتند که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به تایید طالبان برای محافظت از آمریکایی‌ها و افغانهای همپیمان جا مانده در این کشور اعتماد کرده است.

جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید  در تلاش برای رد این انتقادها به خبرنگاران در نشستی گفت: هیچ کس در خصوص کاهش تحریم‌ها علیه طالبان بحث نمی‌کند.

او ادامه داد: ما قرار است طالبان را با عملشان قضاوت کنیم. اکنون به صورت همزمان ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که برای مردم افغانستان کمک وجود دارد.

کاخ سفید مکررا به مساله کمک‌ها به عنوان نشانه تداوم تعهد آمریکا به افغانستان بعد از خروج از این کشور اشاره و همچنین موضوع دسترسی به بازارهای جهانی را نیز به عنوان یک اهرم عمده علیه طالبان مطرح کرد.

ساکی همچنین گفت در حالی که دولت بایدن مجبور به تعامل با طالبان به دلیل کنترل این گروه بر اکثر افغانستان بوده این به معنی این نیست که در دیدگاهش در خصوص این افراطگرانی که قبل از حمله آمریکا در سال ۲۰۰۱ حاکم بر افغانستان بودند تجدید نظر کرده است.

ساکی بیان داشت: این به این معنی نیست که ما فکر می‌کنیم طالبان بازیگرانی خوب هستند. ما این طور فکر نمی‌کنیم.

وی افزود: چند کشور فراتر از چین و روسیه هستند که می‌خواستند ما در افغانستان بمانیم تا این باعث متعهد ساختن منابع ما به آن شود. جهان در انتظارش از اینکه طالبان چه کار کند متحد است.

ساکی در خصوص گزارش‌ها درباره این که طالبان برخی از تعهداتش را نقض کرده گفت: من آن را تایید نمی‌کنم.