کاخ سفید:بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ نفر را از افغانستان خارج کرده‌ایم/سالیوان: تجهیزات دفاعی آمریکا در دست طالبان

سخنگوی کاخ سفید روز چهار شنبه اعلام کرد که آمریکا در بیست و چهار ساعت گذشته یک هزار و ۱۰۰ نفر از شهروندان آمریکایی، شهروندان افغان ساکن امریکا و خانواده‌های آن‌ها را از کابل خارج کرده است.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید همچنین اعلام کرد در دو روز گذشته در مجموع ۳ هزار و ۲۰۰ نفر توسط آمریکا از افغانستان خارج شده‌اند.سخنگوی کاخ سفید در ادامه گفت: ما انتظار داریم جریان پروازها در کابل افزایش یابد. در روز سه شنبه مجموعا ۱۳ پرواز از فرودگاه کابل انجام شد.

به گزارش فاکس نیوز ، وی همچنین اعلام کرد که هنوز حدود ۱۱ هزار شهروند آمریکایی در افغانستان حضور دارند و آمریکا وظیفه دارد این افراد را از این کشور خارج کند.

 

تجهیزات دفاعی آمریکا به دست طالبان افتاده است

 

در همین حال مشاور امنیت ملی کاخ سفید تأیید کرد که تعدادی از تجهیزات دفاعی ایالات متحده که در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان قرار گرفته بود در واقع توسط طالبان مصادره شده است.

به گزارش اسپوتنیک، جیک سالیوان ، مشاور امنیت ملی کاخ سفید بایدن ، در یک جلسه خبری تأیید کرد که نیروهای طالبان موفق شده‌اند “مقدار مناسبی” از تجهیزات نظامی آمریکا را  از نیروهای امنیتی افغان در دست بگیرند.

سالیوان به خبرنگاران گفت: ما به طور واضح تصویری کامل از جایی که همه تجهیزات دفاعی از دست رفته نداریم ، اما مطمئناً مقدار قابل توجهی از آن به دست طالبان افتاده است. بدیهی است ، ما این حس را نداریم که آنها به آسانی آن را در فرودگاه به ما تحویل می دهند.

سالیوان از اظهارنظر در مورد وضعیت اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان خودداری کرده و گفت: در حال حاضر  غنی دیگر یک فاکتور نیست. او پست خود را رها کرد و در میان ورود طالبان به پایتخت از کشور گریخت.

سالیوان درباره روابط بین طالبان و گروه تروریستی داعش تاکید کرد که به احتمال زیاد هیچ نوع “رابطه همزیستی” با توجه به اینکه این دو دارای سابقه “نسبتاً مستند” مبارزه با یکدیگر هستند ، ایجاد نمی شود.  وی به خبرنگاران گفت: من هیچ رابطه همزیستی را در آنجا پیش بینی نمی کنم ، اگرچه اینها سناریوهای احتمالی هستند ، بنابراین باید ببینیم اوضاع چطور پیش می رود.

وی تصریح کرد که همه غیرنظامیان آمریکایی و اتباع افغان دارای ویزا از فرودگاه بین المللی حامد کرزای با هواپیما منتقل می شوند. وی گفت: من در مورد فرضیات اظهارنظر نمی‌کنم.