کره‌شمالی بایدن را تهدید کرد:واشنگتن را در شرایط بغرنجی قرار ‌می‌دهیم

کره‌شمالی امروز (یکشنبه) با صدور چند بیانیه از ایالات متحده و متحدانش در کره‌جنوبی انتقاد و تاکید کرد صحبت‌های اخیر از سمت واشنگتن اثباتی بر سیاست خصمانه آنها و نیازمند یک واکنش مقتضی از سوی پیونگ‌یانگ است.

ایسنا نوشت: کره‌شمالی امروز (یکشنبه) با صدور چند بیانیه از ایالات متحده و متحدانش در کره‌جنوبی انتقاد و تاکید کرد صحبت‌های اخیر از سمت واشنگتن اثباتی بر سیاست خصمانه آنها و نیازمند یک واکنش مقتضی از سوی پیونگ‌یانگ است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، این بیانیه‌ها که در خبرگزاری دولتی کره‌شمالی موسوم به “کی‌سی‌ان‌ای” منتشر شد، پس از آن بود که روز جمعه کاخ سفید گفت مقام‌های آمریکایی بعد از چند ماه بررسی در سیاست خودشان در قبال کره‌شمالی را به پایان رسانده‌اند و در ادامه به چالش‌های پیش روی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اشاره داشت که به دنبال فاصله گرفتن از شکست‌های دونالد ترامپ است.

در یکی از بیانیه‌ها یک سخنگوی وزارت خارجه کره‌شمالی، واشنگتن را به اهانت به شان رهبر کره‌شمالی از طریق انتقاد از وضعیت حقوق بشری این کشور متهم کرد. این سخنگو که نامی از او نیامده است، گفت انتقاد حقوق بشری دستاویزی است که نشان می‌دهد ایالات متحده خود را برای رویارویی همه‌جانبه با کره‌شمالی آماده می‌کند و بنابراین پاسخی درخور دریافت خواهد کرد.

در بیانیه دیگری کوآن جونگ گان، مدیرکل دپارتمان روابط با آمریکا در وزارت خارجه کره‌شمالی، به اولین سخنرانی بایدن در کنگره اشاره کرد که این رئیس جمهوری جدید گفت برنامه‌های هسته‌ای کره‌شمالی و ایران تهدید هستند و از طریق “دیپلماسی و بازدارندگی شدید” به آنها پاسخ داده خواهد شد.

کوآن جونگ گان گفت، این غیر منطقی است و تعدی به حق دفاع از خود کره‌شمالی به شمار می‌رود که ایالات متحده بازدارندگی دفاعی آن را یک تهدید قلمداد می‌کند. او گفت: اظهارات او به وضوح بازتاب نیت او برای حفظ سیاست خصمانه در قبال ماست و آمریکا بیش از نیم قرن است که این کار را می‌کند.

او افزود: صحبت از دیپلماسی در آمریکا با هدف لاپوشانی اقدامات خصمانه آنهاست و بازدارندگی آن تنها ابزاری برای اعمال تهدیدهای هسته‌ای علیه کره‌شمالی است. اکنون که سیاست بایدن روشن شده است، کره‌شمالی مجبور به اتخاذ تدابیر واکنشی می‌شود و در آن زمان آمریکا خودش را در شرایط بغرنجی خواهد یافت. آمریکا در آینده نزدیک با بدترین و بدتری بحران غیر قابل کنترل مواجه خواهد شد و این در صورتی است که با تفکر منسوخ جنگ سرد به سمت روابط کره‌شمالی – آمریکا برود.

کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا هنوز به تازه‌ترین بیانیه‌های کره‌شمالی واکنشی نشان نداده‌اند.

در سومین بیانیه روز یکشنبه، کیم یو جونگ که از مقام‌های ارشد دولت و خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی است، به سختی از کره‌جنوبی بابت اینکه نتوانسته جلوی یک فراری را بگیرد که اطلاعیه‌های ضد شمالی‌ها منتشر نکند، انتقاد کرد.

کیم یو جونگ گفت: ما مانورهای انجام شده به دست زباله‌های انسانی در کره‌جنوبی را یک تحریک جدی علیه دولت خود می‌دانیم و اقدامات مربوطه را بررسی خواهیم کرد.