کره شمالی متهم می‌کند

کره شمالی امروز (چهارشنبه) ضمن آنکه نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان را "مسخره کردن" جامعه بین الملل دانست، آمریکا و کشورهای غربی را به داشتن معیارهای دوگانه در رسیدگی به "جرائم حقوق بشری" متهم کرد.

ایسنا نوشت:کره شمالی امروز (چهارشنبه) ضمن آنکه نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان را “مسخره کردن” جامعه بین الملل دانست، آمریکا و کشورهای غربی را به داشتن معیارهای دوگانه در رسیدگی به “جرائم حقوق بشری” متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، وزارت امور خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد: آمریکا و غرب از احترام گذاشتن به حقوق بشر صحبت می‌کنند در حالی که از اقدامات خود در خصوص جرائم حقوق بشری غافلند و جامعه بین‌الملل را به مسخره گرفته‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است: به طور کلی، مرسوم است افرادی که مرتکب جرمی می‌شوند از ترس گناهشان و فاش شدن هویت‌شان سکوت کنند. اما چنین منطقی در رابطه با آمریکا و کشورهای غربی به کار نمی‌آید.

در ادامه وزارت امور خارجه کره شمالی گفته است که آمریکا و غرب به خاطر اینکه باعث شدند ۴۷۰ هزار تن از ساکنان افغانستان و هزاران کودک افغان به کام مرگ کشیده شوند و یا به افراد آواره و پناهجو تبدیل شوند، مرتکب “جنایت” شده‌اند.

این وزارتخانه با انتقاد از این مساله، آن را “طرز فکری مشابه طرز فکر استعمارگران” دانست؛ استعمارگرانی که به طور بی‌پروا بومیان را با اسلحه و چاقو کشته و از این اقدام به عنوان محصول “دموکراسی” حمایت کردند.

وزارت امور خارجه کره شمالی به نشست روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل برای مذاکره درباره اوضاع کابل، پایتخت افغانستان اشاره داشت؛ شهری که به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اواخر ماه گذشته میلادی، در حال حاضر تحت کنترل طالبان قرار دارد.

در این نشست، شورای امنیت به طور متفق القول قطعنامه‌ای را که مجوز فعالیت هیات کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان را تمدید می‌کند، تصویب کرد؛ قطعنامه‌ای که در آن بر اهمیت تشکیل یک دولت جامع و فراگیر در افغانستان و حفظ حقوق بشر تاکید شده است.