۱۱ درمان کمر درد: دارو، ماساژ، یوگا، شنا، کفش مناسب، فیزیوتراپی و …

از جمله دلایل مختلف کمر درد ، دلایل عمده آن بیرون زدگی دیسک ، استئوآرتریت ، کشیدگی عضلات ، جراحت و بیماری دژنراتیو دیسک است. بیرون زدگی دیسک به لیز خوردن دیسک بین مهره ای از محل آن اشاره دارد.

از جمله دلایل مختلف کمر درد ، دلایل عمده آن بیرون زدگی دیسک ، استئوآرتریت ، کشیدگی عضلات ، جراحت و بیماری دژنراتیو دیسک است. بیرون زدگی دیسک به لیز خوردن دیسک بین مهره ای از محل آن اشاره دارد. استئوآرتریت کمر به تغییرات دژنراتیو در استخوان‌ها ، دیسک ، غضروف یا مفصل کمر اشاره دارد. کشیدگی عضله به کشیده شدن بیش از حد عضلات ناشی از استفاده بیش از حد ، خستگی یا بلند کردن وزنه‌های سنگین اشاره دارد. بیماری دژنراتیو دیسک به آسیب ، خشکی یا شکستگی دیسک بین مهره ای عمدتا به دلیل ساییدگی و پارگی مربوط به سن یا آسیب دیدگی اشاره دارد.

فیزیوتراپی ، داروها ، تغییر سبک زندگی ، حفظ حالت صحیح بدن را هنگام نشستن و ورزش نقش مهمی ‌در کنترل کمردرد دارند.

در ادامه‌ی مطلب درباره‌ی درمان‌های کمردرد در  کلینیک دکتر فروغ به طور مختصر و مفید بحث شده است.

درمان کمردرد

بیشتر درد حاد کمر با چند هفته درمان در منزل بهتر می‌شود. با این حال ، همه افراد متفاوت هستند و کمردرد یک بیماری پیچیده است. برای بسیاری ار افراد ، درد برای مدت طولانی برطرف نمی‌شود ، اما فقط تعداد کمی ‌از آنها درد مداوم و شدیدی دارند.

برای درد حاد کمر ، مسکن‌های بدون نسخه و استفاده متناوب از کمپرس گرم ممکن است تمام نیاز شما باشد. اما استراحت در رختخواب توصیه نمی‌شود. به تحرک خود ادامه دهید و تا جایی که تحمل می‌کنید فعالیت‌های خود را ادامه دهید. مطمئناً فعالیتی را که درد را افزایش می‌دهد متوقف کنید ، اما از ترس درد از انجام فعالیت خودداری نکنید. اگر درمان‌های خانگی بعد از چندین هفته موثر واقع نشوند ، پزشک ممکن است داروهای قوی تر یا سایر روش‌های درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

داروها

بسته به نوع کمردرد ، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 • مسکن‌های بدون نسخه (OTC). داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ، دیگر داروها) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) ممکن است درد حاد کمر را تسکین دهند. این داروها را فقط طبق راهنمای پزشک مصرف کنید. استفاده بیش از حد می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر مسکن‌های OTC درد شما را تسکین نمی‌دهند ، ممکن است پزشک داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تجویزی را پیشنهاد کند.
 • شل کننده‌های عضلانی. اگر کمر درد خفیف ​​تا متوسط ​​با مسکن‌های OTC بهبود نیافت ، ممکن است پزشک برای شما یک داروی شل کننده عضلانی نیز تجویز کند. شل کننده‌های عضله می‌توانند شما را دچار گیجی و خواب آلودگی کنند.
 • مسکن‌های موضعی. این داروها کرم‌ها ، نمک‌ها یا پمادهایی هستند که در محل درد به پوست می‌مالید.
 • مواد نارکوتیک. داروهای حاوی مواد افیونی ، مانند اکسی کدون یا هیدروکدون ، ممکن است برای مدت کوتاهی با نظارت دقیق پزشک استفاده شود. مواد افیونی برای درد مزمن خوب عمل نمی‌کنند ، بنابراین نسخه شما معمولاً شامل کمتر از یک هفته قرص می‌باشد.
 • داروهای ضد افسردگی. نشان داده شده است که دوزهای پایین انواع خاصی از داروهای ضد افسردگی – به ویژه داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای ، مانند آمی‌تریپتیلین – مستقل از تأثیر آنها بر افسردگی برخی از دردهای مزمن کمر را تسکین می‌دهد .
 • تزریقات. اگر اقدامات دیگر درد شما را تسکین نمی‌دهد ، و اگر درد شما تا پایین پای شما منتشر می‌شود ، ممکن است پزشک کورتیزون – داروی ضد التهاب – یا داروی بی حس کننده را به فضای اطراف نخاع (فضای اپیدورال) تزریق کند. تزریق کورتیزون به کاهش التهاب در اطراف ریشه‌های عصبی کمک می‌کند ، اما تسکین درد معمولاً کمتر از چند ماه طول می‌کشد.

 

فیزیوتراپی و ورزش

یک متخصص طب فیزیکی می‌تواند برای کاهش درد، انواع روش‌های درمانی مانند گرما، التراسوند، تحریک الکتریکی و آزاد سازی عضلات را بر روی عضلات کمر و بافت‌های نرم شما اعمال کند. با بهبود درد ، درمانگر می‌تواند تمریناتی را برای افزایش انعطاف پذیری ، تقویت عضلات کمر و شکم و بهبود وضعیت بدن به شما آموزش دهد. استفاده منظم از این روش‌ها می‌تواند مانع بازگشت درد شود.

درمان‌های جایگزین

تعدادی از روش‌های درمانی جایگزین ممکن است علائم کمردرد را کاهش دهند. همیشه قبل از شروع یک درمان جایگزین جدید ، با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات آن صحبت کنید.

 • طب سوزنی. یک پزشک طب سوزنی، سوزن‌های ضدزنگ استریل شده را در نقاط خاص بدن وارد پوست می‌کند. برخی از افراد مبتلا به کمردرد گزارش می‌دهند که طب سوزنی به تسکین علائم آنها کمک می‌کند.
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS). دستگاهی که با باتری کار می‌کند و روی پوست قرار می‌گیرد ، تکانه‌های الکتریکی را به ناحیه دردناک می‌رساند. مطالعات نتایج متفاوتی را درباره اثربخشی TENS نشان داده اند.
 • ماساژ. اگر کمردرد شما به دلیل عضلات متشنج یا کار زیاد درگیر شده باشد ، ماساژ می‌تواند به بهبود آن کمک کند.
 • یوگا انواع مختلفی از یوگا وجود دارد ، یوگا یک رشته گسترده شامل تمرین حالت‌های خاص یا پوزیشن‌های مختلف ، تمرینات تنفسی و تکنیک‌های آرام سازی است. یوگا می‌تواند باعث کشش و تقویت عضلات و بهبود وضعیت بدن شود ، گرچه ممکن است لازم باشد.

کایروپراکتیک

دستکاری ستون فقرات ممکن است توسط متخصصین کایروپراکتیک ، پزشکان استئوپاتی و متخصصین طب فیزیکی انجام شود و مشخص شده است که عملکرد را بهبود می‌بخشد و همچنین کمر درد را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان داده است که درمان دستی کایروپراکتیک برای درمان درد مزمن (بیش از سه ماه) و حاد (ناشی از بیماری آسیب) موثر است.

در حالی که نشان داده شده است که درمان کایروپراکتیک شدت کمر درد را کاهش می‌دهد، به خاطر داشته باشید که رایج ترین عوارض جانبی خستگی و درد عضلانی پس از درمان کمر درد است. همچنین خطرات مرتبط با دستکاری ستون فقرات گردنی وجود دارد و گرچه احتمال بدتر شدن فتق دیسک کم است ، اما همچنان این ریسک وجود دارد.

شنا کردن

هنگامی‌ که درد به طور قابل توجهی تحرک شما را کاهش می‌دهد ، شنا کردن را امتحان کنید. شناور شدن انجام تمرینات روی عضلات و مفاصل دردناک را راحت تر می‌کند. ضربه به کمر در حین شنا به طور معمول برای کمردرد بهترین کمک را می‌کند. شنا در استخر گرم یا انجام حرکات در جکوزی بزرگ برای تسکین درد مفید هستند.

گلوکوزامین و کندرویتین

گرچه ممکن است گلوکزآمین و کندرویتین برای سلامت مفاصل موثر باشند ، اما استفاده از آنها به عنوان مکمل برای تسکین کمر درد بی نتیجه است. اگرچه مطالعات متعددی انجام شده است ، اما شواهد در مورد اثربخشی آنها ناچیز است.

ویتامین دی

مطالعات زیادی در رابطه با کمبود ویتامین D و درد مزمن وجود دارد و بنابراین ، در صورت کمبود ، افزایش سطح ویتامین D ممکن است به کاهش درد مزمن کمک کند. اگر به نسخه ویتامین D با دوز بالا نیاز دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از کفش‌های محافظتی

برخی از مشکلات کمر از ریشه دیگری شروع می‌شوند. پوشیدن کفش پاشنه دار ممکن است به کمر آسیب وارد کند، و این امر به ویژه اگر تمایل به پوشیدن کفش پاشنه بلند به صورت چند ساعته داشته باشید ، بیشتر به چشم می‌خورد. باعث می‌شود که کمرتان را بیشتر قوس دهید.

پوشیدن کفش طبی بهترین گزینه برای کمردرد است. از پزشک خود در این باره سوال کنید.

چه تغییراتی در سبک زندگی به کنترل کمردرد کمک می‌کند؟

انجام برخی اقدامات اساسی در سبک زندگی می‌تواند کمک زیادی به کنترل کمردرد کند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • حالت صحیح نشستن را حفظ کنید
 • کاهش وزن
 • از بالا بردن اجسام سنگین خودداری کنید
 • از خم شدن و چرخاندن کمر خودداری کنید
 • از نشستن و ایستادن طولانی مدت و مداوم خودداری کنید
 • ورزش و فیزیوتراپی باعث آرامش عضلات کمر و در نهایت تسکین کمردرد می‌شود به ویژه اگر به سایر بیماری‌ها مانند زانو پرانتزی دچار باشید که علائم شما را بدتر می‌کند.

 آیا کمر درد بیانگر یک بیماری جدی است؟

در اکثر موارد ، کمردرد نشان دهنده یک بیماری جدی نیست و به کمک پزشکی فوری نیاز ندارد. با این حال ، بی اختیاری روده / مثانه یا ضعف پیشرونده در پاها همراه با کمر درد نیاز به توجه فوری دارد زیرا ممکن است نشانه ای از سندرم کودا اکوینا (دم اسبی) باشد که یک شرایط اضطراری است.